V tento den, před 50ti lety, odešel ze světa jeden z nejvýraznějších českých skladatelů Rudolf Friml
Byl už osobností jiné generace než jeho předchůdci Dvořák, Smetana nebo Janáček. V jeho době se už ubírala hudba jiným směrem, byla civilnější, přístupnější širším lidovým vrstvám a víc než na její uměleckou stránku se orientovala na komerční využití. Zkrátka se vědělo, že je nutné dělat hudbu jinak. Věděla to tehdejší ikona českého kabaretu a populárních lidových písniček Karel Hašler, věděl to i velký český skladatel operet Rudolf Friml. Nejlépe to ale pochopil Rudolf Friml. Ten se, na rozdíl od obou zmíněných vrstevníků, prosadil zejména v zahraničí a jeho skladby jsou dodnes oblíbené zejména u amerického publika.
Narodil se 2. prosince 1879 v Praze do rodiny pekaře a původně nic nenasvědčovalo tomu, že by měl nějak vyniknout nebo se proslavit. On i jeho sestra ale projevovali neobyčejné hudební vlohy a oba se nakonec stali známými a úspěšnými hudebníky. Rudolf Friml i díky stipendiu, které získal, aby mohl studovat na konzervatoři v Praze. A neměl zrovna špatného učitele – o kompozici ho učil samotný Antonín Dvořák. Klavírní hru potom vystudoval u známých profesorů Josefa Jiránka a Hanuše Trnečka A Friml byl opravdu nadaný, i jako klavírista. Tak mohl odjet s Janem Kubelíkem, slavným českým houslistou, jako jeho doprovod na turné po Spojených státech. Poprvé v roce 1901, podruhé o pět let později.
Friml působil nějaký čas také v Praze, kde měl také sestru Zdenku, provdanou Hašlerovou. S Karlem Hašlerem byli přátelé a částečně je provázel i podobný osud. I Friml totiž působil v Národním divadle, ale když jednou kvůli fotbalovému zápasu zmeškal, byl vyhozen. Podle zlých jazyků ho rozhořčení z této události přivedlo právě na dráhu skladatele světové úrovně. Friml se potom věnoval výhradně vlastnímu skládání a po čase se rozhodl využít svých kontaktů a zkušeností z USA. Nejspíš vycítil, že tam bude mít největší šanci uspět. Jeho prvním velkým úspěchem byla opereta The Firefly. I když se jeho další skladby řadily k průměrným, Friml měl obživu zajištěnou. Ve 20. letech se ale začala situace měnit a Friml měl stále větší úspěchy. A v roce 1924 vytvořil spolu s básníky Hammersteinem a Harbachem svoji úplně nejznámější a dodnes populární operetu Rose Marie.
V Čechách se marně snažil prosadit s pomocí svého švagra Hašlera, který ale neměl pro operetu příliš pochopení. Nakonec se prosadil i bez něj, v Čechách ale už nikdy nezakotvil. Od roku 1906 sice několikrát navštívil svůj rodný domov a rodinu, ale dožil ve Spojených státech Amerických. A nutno říct, že opravdu úspěšně. Zemřel 12. listopadu 1972 v Los Angeles.
Tomáš Hejna
Celý příběh Václava Klementa a mnoha dalších osobností naleznete v I. díle Dějin sebevědomí!