ARTES VZDĚLÁVÁ A INFORMUJE

Už v minulých letech jsme se snažili rozšířit činnost Artesu i na vzdělávání v oblasti zábavního umění. Letos se nám poprvé podařilo některé věci uskutečnit. V minulých dvou týdnech tak navštívil jeden z našich členů Tomáš Hejna Velké Přílepy a Mšeno se svými přednáškami a měl v obou případech velký úspěch.

Na přednášku o Jaroslavu Haškovi přijeli fanoušci až z Kralup

23. března se knihovna ve Velkých Přílepech zaplnila víc než obvykle. Tématem byl totiž největší spisovatel všech dob, velký bohém a v mnohém stál ještě tajuplný Jaroslav Hašek. Téma nebylo náhodné. Během roku má totiž Jaroslav Hašek hned dvě výročí, a to 140 let od narození a 100 od smrti. Přednáška, v níž autor přiblížil zajímavé aspekty Haškova života i jeho literatury, zejména zajímavosti kolem jeho Dobrého vojáka Švejka, vedla samozřejmě neomylně i k tématu filmových zpracování Haškových povídek a jeho nejslavnějšího románu. Diváci si tak připomněli nejen neobyčejného Karla Nolla a jeho herecký výkon v prvním němém zpracování, ale i Rudolfa Hrušínského. Nejvíc zaujala informace, že aby mohl hrát Švejka, jednu ze svých největších rolí, musel předtím nabrat téměř dvacet kilo. Kvůli tomu se naučil pít pořádně pivo, své nadváhy se už ale nikdy nezbavil.

Ve Velkých Přílepech autora už dobře znají, vždy je o jeho přednášky zájem

Na přednášku přijeli dokonce i členové Klubu přátel Jaroslava Haška z Kralup nad Vltavou, s to ve stylových dobových vojenských čapkách. I když sami měli o tématu velké znalosti, v závěru děkovali za další zajímavé informace. Vždyť Haškologie a Švejkologie jsou tak rozsáhlé „vědní“ obory, že ani ten největší znalec nemůže vědět všechno, a tak je stále co objevovat. Současně s přednáškou tu byla představena i poslední kniha, kterou Tomáš Hejna vydal s podporou Artesu v Nakladatelství Olympia, tedy Střípky zábavy. Spolu s přednáškou vzniká i nová brožura edice Kdo byl…, která tak bude už třetí v řadě po brožurkách o Karlu Havlíčku Borovském a Josefu Myslivečkovi. A o Jaroslavu Haškovi se dozvíte také ve druhém Apollónu, který připravujeme na červen do tisku.

Ve Mšenu byl Tomáš Hejna poprvé, ale i tam si udržel pozornost místních diváků, kteří s ním živě komunikovali

Obrovský úspěch zaznamenala také přednáška ve Mšenu v místním přednáškovém sále 30. března. Byla vůbec první přednáškou letošního roku v tomto městě. Tentokrát se Tomáš Hejna věnoval tématu Lidové tvorby, konkrétně lokálním pověstem. Seznámil přítomné s historickým vývojem a vznikem pověstí od starověku po současnost, a na konkrétních příkladech pověstí vysvětlil nejen jak takové pověsti vznikaly a jak se udržovaly po generace. Místní obyvatelé přijali přednášku příznivě a ochotně se zapojovali do diskuse. Tomáš Hejna má tak Mšenu zajištěny i další přednášky během tohoto roku a jistě se do tohoto nádherného středočeského městečka vrátí.

Obě přednášky představovaly mezi partnery nejen Artes, ale také časopis Forbína, na jehož první číslo se můžete těšit už v příštích dnech.

Jan Steiner