Vyzkoušená medicína SMÍCH
Smích a dobrá nálada léčí a uzdravuje!!!
Když zalistujete v bibli, tak se mimo jiné můžete dočíst, že „srdce veselé občerstvuje jako lékařství, ale duch zkormoucený vysušuje kosti“. Ale i různé seriózní vědecké výzkumy ukazují, že dobrá nálada může zmírnit příznaky alergií, zvyšovat odolnost vůči bolesti, dokonce i snižovat riziko mrtvice a u diabetiků upravovat hladinu cukru v krvi.
Tak již před dvaceti lety oznámili japonští výzkumníci, že lidem s nejrozšířenějším diabetem 2. typu prospívá, když se při jídle občas smějí. Ti, kteří se dívali na komedii v televizi, měli výrazně nižší hladinu cukru v krvi. Jiná japonská studie naznačila, že třeba veselohry a komedie mohou pomáhat alergikům. Na Texaské universitě sledovali tři tisíce lidí starších 65 let. Zjistili, že těm, kteří se cítili i na svůj věk spokojeně, hrozí menší nebezpečí mrtvice. Čím více se cítí šťastnější, tím mají i lepší zdraví.
Navíc se ukázalo, že schopnost zasmát se sám sobě a najít humor v obtížných životních situacích pozitivně působí před stresem a pomáhá srdci. Zdá se, že určitá dávka cynismu se v životě projevuje v organizmu pozitivně. Smích vyvolává pozitivní fyziologické reakce. Mimochodem, všiml jsem si, že v posledních společensky a pracovně náročnějších letech, přibývá zájem diváků o komedie v divadlech i zábavu vůbec.
Profesionálně se „rozdáváním smíchu a dobré nálady“ zabývají a živí, někdy i dobře, komici. Jiří Suchý napsal, že „jediným člověkem, pro kterého je ale humor vážnou záležitostí, je právě komik. Humor je surovinou, kterou přetváří za účelem obživy v tovar“.
A jiná zkušenost profesionálů: „Komedie je ta nejvážnější věc na světě. Bejt zábavnej je zatraceně těžká práce. A jen tak něco nevymyslíš. Říká se, že poslední vtip vymyslel Aristofanes“.
Na humor neexistuje recept, každý si musí najít a vytvořit recept vlastní. A k tomu i vhodné pracovní metody. Lakmusovým papírkem pak je reakce diváků. V některých vtipech či groteskních situacích se nachází nebezpečí, že si s diváky neporozumí. Že vymyšlený vtip nevezmou. Nenapadne je, že mohou být prostoduší, za blbečka je interpret. Hodně to záleží, jak praví historické zkušenosti, na skladbě diváků, na jejich úrovni vzdělání, intelektu, ale i momentální osobní i společenské náladě doby. Víme, že o Osvobozeném divadle V+W se říkalo, že je pro lidi s maturitou a o Divadle Vlasty Buriana, že je pro normální obyčejné lidi. Proto se jednu dobu protagonisté dohodli, že budou vzájemně vystupovat ve svých hrách. A šlo to, diváci se bavili tam i tam.
Potkal jsem i lidi z obou společenských i sociálních skupin, kteří se při sledování divadelní či filmové komedie upřímně a od srdce smáli. A pak, možná aby byli zajímaví a ukazovali svoji převahu nad „komedianty“ pronesli hodnocení „to byla zase blbost“! Někdy je za tím i prostá závist. Znal jsem jednu paní, která se smála, až se otřásala, ale pak se vyjádřila, že „těm … stačí zakrákorat a pitvořit se a vydělá tisíce“. Kéž by tomu tak bylo.
No, nezbývá, než naučit se reagovat mým oblíbeným osvědčeným úslovím „Ať děláš, co děláš, stejně tě pomluví“!!!
A zapamatujte si:
Smích léčí:
Prohlubuje dech, posiluje kardiovaskulární systém, prokrvuje tělo, povzbuzuje svalstvo, omlazuje a prodlužuje život. Což se hodí nejen nemocným, ale i zdravým jako ta nejpřirozenější prevence. Čím je smích intenzivnější, hlasitější i delší, tím více svalů se do této činnosti zapojuje.
A Jan Werich má k tomu správnou tečku:
„Mějte dobrou náladu!
Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší,
ale naštve tolik lidí kolem,
že stojí za to si ji užít!“
PhDr. Václav Soldát