KRÁSNÁ LÉTA MILOŠE SKALKY
Před nějakým časem jsem měl radost udělat s Milošem delší rozhovor. Tak si dovolím k jeho narozeninám alespoň připomenout některé zážitky. Celý ho najdete na www.zabava-artes.cz /rozhovory. Již v roce 2017 byl oceněn jako MISTR zábavního umění a byl zapsán do Síně slávy.
S Milošem jsme se občas potkávali třeba v legendárním „Déčku“ na Vinohradech (správně se ten klub jmenoval Dynacord, protože tato firma ho vybavila nejmodernější zvukovou a světelnou technikou), a častokrát v Květech. Tentokrát, již jako starší pánové, jsme raději pro naše setkání zvolili útulnou vinárničku s moravskými víny v centru Prahy.
Miloš je rodilý Pražák z porodnice v Londýnské ulici, tedy z Královských Vinohrad, „žádná náplava“, jak s úsměvem deklaruje
„Vystudoval jsem Střední průmyslovou školu chemickou v Křemencově ulici, kde kdysi bývalo reálné gymnázium, které absolvovali Voskovec s Werichem, než se z toho stala průmyslovka. Takže jsem vlastně chemik – analytik.
Pak přišla Vysoká škola ekonomická, během studií roční pobyt v Americe, poté přestup na Fakultu žurnalistiky UK a doktorát filozofie.
Jsem především novinář. Byl jsem zaměstnaný v týdeníku Květy jako redaktor oddělení kultury, ale psal jsem i pro Mladý svět, Signál, Melodii (posléze v devadesátých letech chvíli i jako šéfredaktor) a další. Měli jsme ve Květech naštěstí osvíceného šéfredaktora, dr. Milana Codra, který tvrdil, že čím větší je o nás zájem, tím je to pro něj lepší vizitka, že má dobré redaktory. Takže veškerá externí spolupráce byla předem povolená. Ve většině redakcí to bylo obráceně, tam redaktorům zakazovali psát někam jinam. Nejen jsem tedy psal jinam, ale také pravidelně spolupracoval s rozhlasem a televizí, jako moderátor hudebních pořadů. Občas jsem
Co říkáš vlně retro, o které se mnohdy mluví jako o nostalgických vzpomínkách na minulý režim.
Na to mám docela jednoznačný názor. Někde jsem se dočetl, že se těm lidem stýská po komunismu. To jsou takové nesmysly. Po čem se stýská Američanovi, nebo třeba Angličanovi? Co se muziky týče, vlna retra je celosvětová a je způsobená jedinou věcí. Tím, že současná populární hudba většinou nezajímavá, neinvenční, prostě bez nápadu.
Hudba má přece mít tři nedílné složky. Melodii, harmonii a rytmus. Současná populární hudba je často okleštěná pouze na rytmus, melodie absentuje. Co si z toho člověk zapamatuje? Tam je jenom bum, bum, bum. A to je všechno.
Vlna retro je zcela pochopitelná, je celosvětová a vrací posluchače do dob, kdy měla hudba nejen rytmus, ale i melodii.“
Miloši, přeji Ti další krásná léta!!!
Václav Soldát