Zemřela další ikona českého filmu, autorka komedie století Marie Poledňáková
K tradicím Vánočních svátků patří i některé filmy a pohádky. Jedním takovým filmem je i komedie, kterou diváci v anketě zvolil za komedii 20. století – S tebou mě baví svět. I její další komedie bychom ale našli v pravidelném každoročním vysílání, třeba Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny. Její mistrovství práce s dětmi před kamerou bylo fenomenální a řadí ji tak v tomto ohledu k nejlepším českým režisérům všech dob. Úspěch ale měla i její komedie pro dospělé Líbáš jako Bůh, a to takový, že si diváci i samotní herci vynutili její pokračování Líbáš jako ďábel. Diváci ji mohli poprvé vidět v roce 2012 a tehdy nikdo netušil, že se jedná o poslední film, který se Marii Poledňákové podaří dokončit. O rok později se jako herečka objevila v dokumentárním seriálu Příběhy slavných (díl Malá hvězda nezapadá).
Marie Poledňáková se narodila 7. září 1941 ve Strakonicích a původně se chtěla věnovat profesionálně chemii. Kvůli emigraci v rodině jí ale minulý režim neumožnil studovat, a tak začala pracovat v továrně vyrábějící nádobí. K filmu se dostala už ve dvaceti letech jako asistentka režie. Objevil ji další legendární režisér Jaroslav Dietl. Dalších deset let fungovala pouze jako asistentka režie, a přitom vystudovala dramaturgii na AMU. V roce 1982 se stala režisérkou ve Filmovém studiu Barrandov. Jako režisérka měla hned několik velkých úspěchů doma i v zahraničí, a to zejména díky její práci s dětskými herci. Nejvýraznější z nich byl Tomáš Holý, představitel hlavní role v již zmíněných komediích Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny. Mimochodem obě tyto geniální komedie vycházejí částečně z událostí jejího soukromého života, kterými se volně inspirovala.
Příběh o dosud neúplné rodině malého Vaška, který se vydá s rodiči na prázdniny k dědečkovi, kterého dřív nikdy neviděl, dostal Marii Poledňákovou i Tomáš Holého do popředí světového filmu. Porota na mezinárodním festivalu v Monte Carlu tehdy označila Tomáše Holého za nejlepšího dětského herce od dob slavná Shirley Templ a Marie Poledňáková získala za tento film prestižní ocenění Zlatá nymfa. Porota byla natolik unešená dokonalým filmovým zpracováním i hereckými výkony, že Marii Poledňákovou ocenila také cenou Cine del Duca. Ta je určena pouze pro režiséry do třiceti let, Marie Poledňáková ji ale získala ve svých třiceti sedmi letech.
K tématu se chtěla vrátit ještě ve třetím dílu, který se měl odehrávat o přibližně deset let později. V něm měl být důraz kladen hlavně na Vaškovu sestřičku Andělku a Tomáš Holý se měl objevit pouze v několika scénách. Již odrostlý herec, který v té době studoval, s nápadem souhlasil. Bohužel zemřel dřív, než natáčení začalo. Velmi volného pokračování se tak diváci dočkali až v roce 2006, a to v komedii Jak se krotí krokodýli. Sama natočila Marie Poledňáková celkem 16 filmů, z toho jeden krátkometrážní. Většina z nich byla diváky i kritikou pozitivně hodnocena. Objevila se také v celé řadě televizních pořadů a pokoušela se prosadit i jako spisovatelka. Do dějin českého filmu a televizní zábavy se zařadila také jako spoluzakladatelka společnosti FTV Premiéra, díky které vznikla dnešní TV Prima. Později vedla pod názvem Premiéra Studio vlastní nakladatelství a vydavatelství.
V roce 2016 prodělala mozkovou příhodu, od té doby se potýkala se zdravotními problémy. Zemřela ve věku 81 let 8. listopadu 2022. V roce 2021 ji Umělecké sdružení Artes a Kolegium zábavního umění zařadili do Síně slávy.
Tomáš Hejna