DOKONALÝ PROFESIONÁL
Jiří Adamec
Herec, scénárista, televizní a filmový režisér se narodil 9. března 1948. Ve Dvoře Králové nad Labem byl už od mládí znám jako vášnivý ochotník.
Bezprostředně po skočení střední školy začal studovat na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v letech (1967-1971). Po absolvování se také začal uplatňovat jako herec. Hned po absolvování hrál v detektivce „Vím, že jsi vrah“ (1971), ale také třeba v pohádce Uloupený princ. Pak následovala řada nejrůznějších rolí, třeba u Otakara Vávry ve filmech „Dny zrady“ (1973), „Sokolovo“ (1974), „Trhani“. Hrál v celkem patnácti filmech, naposledy i ve vlastním díle „Léto s gentlemanem) z roku 2019.
Velmi brzy zjistil, že by chtěl být především režisérem, a tak hned v roce 1971 pokračoval ve studiu na Filmové a televizní fakultě AMU a jeho režisérská kariéra se otevřela.
Více než dvacet let patřil k našim nejlepším a nejobsazovanějším režisérům především v Československé televizi. Hned od počátku se zapsal do povědomí televizních dramaturgů, autorů, a hlavně šéfů jako dokonalý profesionál. Člověk, který dokáže připravit a natočit téměř jakýkoliv televizní pořad. Počínaje kratšími záznamy, přes dokumenty, až po seriály. Že umí pracovat s herci, že si s nimi dobře rozumí, umí vytvořit „na place“ příznivou atmosféru i příjemnou náladu. Že pracuje rychle a spolehlivě. A tak se zařadil mezi již osvědčené a známé „bardy“, jako byli Ivo Paukert, Alexej Nosek, František Filip a další. Postupně ukázal, že dokáže dobře zrežírovat nejen jednoduché a „obyčejné“ programy, ale umí udělat i velké seriály a zejména velké zábavné programy.
Začal s kratšími úkoly třeba v Televizním klubu mladých, hodně natáčel pořady oblíbené dvojice Karel Šíp a Jaroslav Uhlíř, např „Hitparáda“ v roce 1978. Na těch se, jak se říká „udělal“ a prokázal své schopnosti a dostával tedy stále náročnější zadání.
Připomeňme si jen několik jeho dalších režijních TOP pořadů:
Zkoušky z dospělosti (1979)
Princové jsou na draka (1980) – tuhle stále oblíbenou pohádku natočil za tři dny (!)
Silvestry v TKM (1980, 81)
Možná přijde i kouzelník (1982)
Sanitka (1984) kultovní seriál
Rodáci (1988)
Nováci (1995)
Zlatý a Český slavík Mattoni (asi desetkrát)
Dobroty (1997)
Silvestry (1999-2002)
Pojišťovna štěstí (2004)
Koncert Karel Gott – 70 let (2009)
Byly to každý rok až desítky epizod, dokumentů, zábavných pořadů až po ty největší a nejsledovanější. Dokumentů, záznamů zábavných pořadů, televizních filmů a inscenací.
Zcela samozřejmě, ne všechno se dokonale povedlo a u některých to byla i později velmi kritizovaná „úlitba bohům“, tedy tehdy vládnoucímu komunistickému režimu jak ve společnosti, tak i v Československé televizi.
Životní úspěch a profesionální renomé mu přinesl v roce 1984 seriál „Sanitka“ podle scénáře Jiřího Hubače. Adamec k tomu později říká, že „Scénáře Jiřího Hubače neměly chybu. Byla to vlastně dokonalá kuchařka a stačilo jí natočit.“ Seriál Sanitka má vysokou sledovanost i po třiceti letech po premiéře.
Jiří Hubač (1929-2011) scénáře Ikarův pád, Nezralé maliny, Dobrá voda a jiné.
Vzpomínám si v této souvislosti na to, že někteří režiséři tvrdili, že scénář je jen jakýsi podrobnější námět a seznam účinkujících a že teprve režisér z toho může „něco“ udělat. No, možné je určitě obojí, jistě si to přeberete.
Horší to je s Rodáky, které ilustrovaly cestu k socialismu u nás na příběhu mladého partyzána a posléze komunistického funkcionáře. Nejen, že je často značně nevěrohodný a že glorifikuje vše komunistické, ale režisér Adamec jednotlivé epizody zpracoval značně „plakátově“ a rozvláčně. Bylo to sice opět profesionálně odvedené, ale jak se říká „nemělo to duši“. Asi to režisér také cítil, a výsledek byl občas terčem posměchu.
Zatím poslední dílo, které natočil jako hraný film v roce 2019 bylo „Léto s gentlemanem“. Spojil se v něm s Jaromírem Hanzlíkem, vsadil do něj i vlastní kapitál a vznikl téměř klasický romantický film o stárnoucí lásce. Na dnes již přesyceném trhu televizních romanci žel příliš nezazářil.
Jiří Adamec se ale zcela jistě zapsal mezi nejlepší tvůrce zábavního umění, a tak není divu, že již v roce 2016 dostal ocenění MISTR a byl zapsán do Síně slávy zábavního umění.
Václav Soldát
Ještě jedna ukázka z připravované knihy Olympie a ARTESU „Síň slávy zábavního umění“-