Orchestr Karla Vlacha slaví výročí. ARTES bude u toho!
Allanovy sestry, Jiřina Salačová, Yvetta Simonová, Milan Chladil, také Karel Gott, Karel Hála, Waldemar Matuška nebo Olympic. To je jen stručný výčet zpěváků a kapel, po jejichž boku se objevil také skvělý Orchestr Karla Vlacha pod taktovkou svého sbormistra a zakladatele. Ten založil toto hudební těleso v roce 1939, když přejmenoval původní seskupení Blue Boys a tomu novému vtiskl do názvu své jméno.
Ještě než tak Vlach učinil, působil v několika skupinách, konkrétně Blue Music, Charles Happy Boys a už zmíněných Blue Boys a právě na základě svých zkušeností s těmito malými orchestry a také s výběrem hudebníků, kteří v nich působili, nakonec postavil své vlastní hudební těleso. Začínali v nejrůznějších klubech a barech, orchestr vystupoval na dříve oblíbených promenádách v některých parcích, třeba na Střeleckém ostrově, později přišly plesy a divadla, především pak rozhlas a také televize. Orchestr Karla Vlacha se nakonec stal jedním z nejslavnějších a nejvytíženějších hudebních těles v Československu, známý zejména všem milovníkům taneční hudby, z níž dominující byl hlavně swing a blues. Jedinečnost, kterou se orchestr vyznačoval, byla precizní souhra nástrojů a také výtečná spolupráce orchestru s dirigentem. Vlach si vzal příklad z tehdejší špičky v tomto umění – z amerických swingových a jazzových orchestrů, jakým byl například orchestr Glenna Millera.
Postupně se v orchestru vystřídalo velké množství kvalitních hráčů, z nichž někteří, jako třeba Karel Krautgartner, časem překročili stín svého učitele a sami založili vlastní hudební tělesa. Z těch všech jmenujme jen skutečně na ukázku: Milana Ulrycha, Jiřího Jelínka, Vladimíra Tomka, Leopolda Korbaře, Vladimíra Raška, a tak bychom mohli pokračovat dále.
Jak už jsem psal, orchestr působil nejprve v různých klubech a barech, třeba ve slavné Alhambře, ale později se podařilo Vlachovi protlačit i na významnější „prkna“, jako třeba v divadle Jana Wericha krátce po druhé světové válce. Mezi tím hrál orchestr v Československém rozhlase, nahrával gramofonové desky, a to i za nacistické okupace, dokonce i přes snahy poúnorového komunistického režimu, který se snažil vše jen trochu prozápadně působící radikálně potlačit. Orchestr Karla Vlacha přestál i tuto těžkou zkoušku, a dokonce se probojoval i k filmové tvorbě. A tak můžeme i dnes slyšet skvělou souhru jeho hudebníků v oblíbených filmech jako Cirkus bude! Nebo Hudba z Marsu.
Karel Vlach byl ve skutečnosti velmi skromný člověk, skutečný dříč a především velký vizionář – a mimochodem také jeden z prvních předsedů Uměleckého sdružení Artes, což mu v nelehkém údělu přežít za komunistického režimu jenom přitížilo. Význam jeho díla a osobnosti dokazuje například skutečnost, že Orchestr Karla Vlacha přestál i jeho smrt v roce 1986 a jeho slavný orchestr funguje dodnes pod jeho jménem. Když budete dobře počítat, zjistíte, že právě v letošním roce to bude už 85 let od jeho založení. A uznejte sami, není to výročí hodné oslavy?!
Tím se dostáváme k meritu věci, totiž že Artes se po loňském vlastním velkém výročí 55 let od svého vzniku hlásí veřejně i k významnému výročí jednoho ze svých zakladatelů. Na výzvu jednoho z nových členů výkonného výboru Petra Salavy, známého diskžokeje, se dalo dohromady několik partnerů, ke kterým se jako hlavní partner přidal také Artes. A tak se v letošním roce podařilo něco téměř neuvěřitelného. Neziskové organizace a divadlo se spojili a uspořádali koncert, který má připomenout jak samotný orchestr, tak i jeho zakladatele. Srdečně Vás tedy zveme, abyste spolu s námi přišli do Divadla U Hasičů uctít Karla Vlacha a jeho odkaz. Lístky můžete koupit na webových stránkách www.divadlouhasicu.net v sekci Program. Koncert Orchestru Karla Vlacha se vzpomínkovým programem se uskuteční 10. 11. 2024.
Tomáš Hejna