Potřetí letos vyšlo RETRO! Jediný originál
… a tentokrát nás čeká opravdu hodně zajímavé čtení, které se týká i některých nestárnoucích legend. Těch v naší Síni, i těch, kteří se tam jistě ještě dostanou. Ale nepředbíhejme a podívejme se spolu na důvod proč si koupit v příštích dnech nové vydání tohoto populárního časopisu.
Myslím že řadu lidí zaujme už fakt, že na titulní straně se nachází oblíbená dvojice zpěváků Waldemar Matuška a Eva Pilarová na fotografii z jednoho z jejich nejpopulárnějších duetů. Obálka ale patří k článku o Pilarové, který nese název Dívka ke zpěvu zrozená. I když titulka nese trochu bulvárnější titul Kvůli lásce skončila u soudu. Nicméně článek, který napsala Jana Marxtová, je opravdu zajímavý a nejde o žádný přehnaný bulvár. Naopak. Vypráví o poněkud méně známé části života této zpěvačky, která byla také matkou, a to samoživitelkou. Tentokrát je ale číslo nabyté opravdu pozoruhodnými osudy a osobnostmi snad na každé straně.
Hned na začátku si přečteme o několika českých hercích, kteří by mohli klidně soupeřit s americkými představiteli všech akčních filmů. Autor tu připomíná zajímavé role rváčů a silných mužů, kterých se zhostili třeba Radoslav Brzobohatý, Luděk Munzar, Juraj Višný a další. Připomínaný je tu i Jan Kačer, představitel jedné z hlavních rolí české špionážní komedie Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky. František Hanus a Lída Chválová patří k těm méně známým osobnostem tohoto čísla, kariéra obou je ale zajímavá. Hanuse můžeme znát z filmu Bota, kde hrál s Hanou Vítovou, Lída Chválová se zase objevila třeba ve známém filmu pro pamětníky Tetička. Kariéru obou ukončil nepříznivý osud, i když u každého jinak.
Připomínky se tu dočkali i amatérští lyžaři Hanč s Vrbatou, kteří se stali ikonou nejen pro historii sportu, ale jejichž stopy jsou i v oblasti filmu a rozhlasu. V něm se ještě občas zpětně objeví velmi populární inscenace jejich slavného životního dramatu, ale mnohem známější je samozřejmě film Synové hor, kde se v jedné z hlavních rolí Bohumila Hanče objevil Josef Bek. Potěší ovšem i článek o Heleně Růžičkové od Blanky Kovaříkové, připomínka slavné Áji Vrzáňové od Yvety Mazánkové nebo článeček Lucie Doležalové o Xeně Longenové, kterou jsme i my na stránkách Artesu nedávno několikrát zmínili. Zmínka je o filmu Sextánka s Hanou Vítovou a Rolfem Wankou v hlavních rolích (Rolf Wanka je hlavní postavou jednoho z dílů našeho seriálu Česká galerie aneb 5x… od Filipa Máchy) o počátku ateliérů na Barrandově (opět se o něm dočtete i na našich stránkách) a za zmínku ještě stojí zajímavé téma filmu a ateliérů ve Zlíně, spojených s Tomášem Baťou. Zkrátka na každé straně najdete mnoho zajímavých věcí, které se jinde neobjevují (jen občas na stránkách Artesu).
K tradičním autorům RETRA patří několikrát připomínaná Blanka Kovaříková, autorka celé řady knih o zajímavých a významných osobnostech i událostech české kultury a filmu zejména za první republiky. V mnoha případech spolupracuje s dalším velkým autorem Ondřejem Suchým. To jsou skalní autoři tohoto periodika, které v poslední době doplňuje řada dalších. RETRO tak rozhodně neztrácí na kvalitě, ale postupně se naopak zlepšuje. A třetí číslo letošního roku je toho zářným příkladem. Takže neváhejte a rovnou do trafik!
Tomáš Hejna