Česká Sissy
Ne, opravdu nehovoříme o rakouské císařovně, přestože i ona měla titul české královny (alespoň oficiálně). Řeč je o osobě z hlediska historie mnohem mladší – a také mnohem vzdálenější! Tedy vlastně z našeho pohledu bližší. Vlastně jen podle letopočtů. Sissy Spacek, původně špaček, se totiž narodila 25. prosince 1949. Úvodní slovní hříčka je velmi zajímavá i v tom, že ač nám časově bližší Sissy věkem byla nám vlastně vzdálenější než ona rakouská Sissy, protože na rozdíl od ní se narodila až ve státě Texas, daleko za oceánem, a to v malém městečku jménem Quitman. Jak jste pochopili, šlo o osobu českého původu, české krve, ale nám velmi vzdálenou. I když…
Původním jménem byla Mary Elizabeth a český původ je u ní prokazatelný po dědečkovi, který se narodil na Moravě a do Spojených států Amerických odešel v 19. století s vidinou lepšího života. Působil jako odborník v zemědělství a později také učitel. Sissy už ale žila v jiné době, na střední škole se věnovala mažoretkám, roztleskávačkám, přispívala do školního tisku, zpívala ve školním sboru, byla členkou i předsedkyní několika školních klubů a stala se také školní královnou! Zkrátka tehdy ještě Mary Elizabeth žila svůj americký sen na střední škole, vzorná studentka se spoustou mimoškolních činností, jak to známe z amerických seriálů. Sama se naučila hrát na kytaru, tedy alespoň základy, než se rozhodla brát profesionální hodiny, aby mohla vystupovat na veřejnosti a sama užit za pár centů na hodinu začínající hráče.
V té době ještě mladá dívka vůbec netušila, že by se jednoho dne měla stát známou a uznávanou herečkou. Její všestranné nadání jí dávalo naději na mnoho studijních stipendií i na zajímavá zaměstnání. Kolem roku 1966 ale našli lékaři smrtelnou formu leukemie u jejího šestnáctiletého bratra, a protože ji rodina chtěla ušetřit starostí i pohledů na umírajícího sourozence, rozhodli se jí rodiče poslat do New Yorku, kde měla rodinou přízeň. Bratranec Rip Torn byl herec a za manželku měl rovněž herečku Geraldinu Page. Vzorně se o ni starali, ale především ji poprvé uvedli skutečně do světa divadla a showbyznysu. Sissy s nimi navštěvovala jejich představení, divadelní hry a chodila samozřejmě do zákulisí, nemluvě o večírcích a různých uměleckých setkáních. Zkrátka Sissy Spacek poprvé okusila pozlátko uměleckého světa.
Původně velmi toužila stát se rockovou zpěvačkou, nicméně i když se dostala do několika konkurzů, včetně jedné velmi úspěšné show, která by ji mohla vynést opravdu na vrchol, Sissy trpěla v té době trémou a raději se pokaždé vymluvila na nějakou chorobu, aby se nemusela zúčastnit. Po smrti bratra se vrátila do Texasu studovat, ale už za pár týdnů putovala zpět do New Yorku. Rozhodla se studovat hudbu, a s tímto přesvědčením se jí podařilo zviklat i její rodiče, kteří původně tak moc nadšení zase nebyli. Opravdu studovala a dokonce si v dalších letech přivydělávala hrou na kytaru na ulici i v různých barech. Se svojí dvanáctistrunnou kytarou se zařadila mezi stovky dalších umělců, kteří v tomto městě pohybovali. Její šance na proražení kupředu nebyly v té době vůbec znát. Její sen byl tak vzdálený, jako sny všech okolo. Ani její účinkování v několika filmech Andyho Warhola jí nezaručovalo stoprocentní úspěch v životě.
Později se zapsala do hereckých kurzů. Bylo to na radu jejího agenta, který u ní cítil spíš herecké než hudební sklony. Zapsala se na velmi prestižní hereckou školu, nicméně už po pár měsících poznala, že jde jen o ztrátu peněz – to, co jí učili na kurzech, už dávno znala a uměla. Usoudila tedy, že její nejlepší šance bude, když se přihlásí k několika hereckým agenturám a zkusí štěstí přímo na konkurzech. Také ano. V jednom z konkurzů se dostala k roli ve filmu Prime Cut. Byl sice kritikou naprosto rozdrcen, ale samotnou Spacekovou naopak kritici za její výkon neobyčejně chválili a označovali její roli a výkon za jediný klad, který film přinesl.
Sissy se odstěhovala do Kalifornie, věřila, že bude mít mnohem větší úspěch. V roce 1973 se objevila v jedné z hlavních rolí filmu Badlands. Šlo o film s malým rozpočtem, který ale všechny překvapil a slavil úspěch. To vyneslo Sissy na vrchol její herecké kariéry. Ve filmu se projevila jako vyzrálá herečka, která uměla před divák předvést mnoho emocí a pocitů, včetně velmi realistické krutosti.
Přes veškeré nadání se jí filmové role příliš nehrnuly, a tak ji diváci mohli znát hlavně z televizních seriálů jako The Waltons, adaptací a inscenací The Girls od Huntigrton House nebo The Migrants. Kritika se o ní vesměs vyjadřovala pozotivině, ale stále to nestačilo na proražení mezi špičkové herečky Spojených států. Vše si vykompenzovala sňatkem s Jackem Fiskem, uměleckým ředitelem jednoho filmového studia, s nímž spolupracovala na řadě filmů a inscenací jako dekoratérka. Tuto úlohu původně zastávala i při natáčení filmu Phantom od the Paradise, jehož režisér Brian De Palma si později vzpomněl na její nadání a rozhodl se ji vyzkoušet při castingu. Původně obsazovanou roli nedostala – ale zato dostala roli hlavní! Film byl opět kritizován, ale Sissy Spacek slavila obrovský úspěch a tato role se pro ni stala raketou mezi významné herečky té doby. Dokonce si za svoje dramatické vyjádření zasloužila i cenu Národní společnosti filmových kritiků jako herečka roku! A dočkala se i své nominace na Oscara. Další cenu, tentokrát Cenu newyorských filmových kritiků, získala za svoji roli Pinky ve filmu Three Women. Vrcholem její kariéry se stal film Coal Miner´s Daughter, kde se objevila v roce 1981. Za roli v tomto „venkovském dramatu“ už Oscara získala. Jen málokdo ale ví, že se ta zařadila i mezi oněch pár umělců českého původu, kteří se tohoto celosvětově uznávaného hereckého ohodnocení dočkali.
Tomáš Hejna