Předseda ARTESU Jožka Zeman

Král diskohrátek Jožka Zeman!

Když před kolegy ze showbyznysu, ale i před mnoha „mladíky a mladicemi““ středního a staršího věku řeknete jeho jméno, tak většina okamžitě zareaguje. „Jasně, k tomu jsme chodili tancovat, známe ho z Déčka, Lucerny, TKM …“, přece Jožka Zeman.

Diskžokej, moderátor-dříve konferenciér, dramaturg v rozhlase i televizi, a organizátor mnoha koncertů předních zpěváků a skupin populární hudby, dneska i předseda Uměleckého sdružení ARTES, člověk mnoha talentů.

Jsem hrdý na to, že patřím k těm, co s diskotékami začínali. Honza Beneš, Oskar Gottlieb, Pavel Černocký, Jaromír Tůma, Miloš Skalka a Jakub Jakoubek, Petr Salava, Pepa Šrámek a posléze přibývali další po celé republice. A našim hlavním sídlem se staly Kluby mládeže.“

Známe se léta, takže jdu rovnou k věci.

„My jsme třeba se Šrámkem dělali i jakési tematické diskotéky. Oblékli a nalíčili se za klauny, když běželi seriály, tak jsme se oblékli jako Colombo, no prostě srandy, soutěže, pak jsme zvali i různé hosty. Dělali ukázky tehdy velmi populárních break dance, i třeba krátké módní přehlídky a podobně.

Z kolegů diskžokejů jsem jeden čas sestavil jakýsi Diskotým a společně jsme vyprodali řadu velkých sportovní hal. V Ostravě jsme třeba křtili i Duhovou desku nejpopulárnějších diskopísniček. Těch u nás vlastně vzniklo několik. S Petrou Janů jsme nazpívali hitovou HouHejHou, kterou složil Karel Svoboda, Iveta Bartošová nazpívala tenkrát velmi populární Hej pane Diskžokej.

Doktor Pixa třeba říkal, že diskžokej se syntéza několika profesí. Musí umět muziku, musí znát historii těch nahrávek, interpretů, takže být částečně novinář, pak scénárista, aby ten program měl hlavu a patu. Musel se umět pohybovat, trochu hereckého projevu, mluvit

Učil mě, a to si pamatuji dodnes: „Zemánku“, on mi tak říkal, představ si volejbalové družstvo. Všichni jsou urostlí, s výjimkou nahrávače. Ten ale vyhodí balon do vzduchu a ti frajeři borci pak do něj bouchnou smeč a je to. Ten nahrávač je nejdůležitější, ty musíš nahrát pro ty hvězdy, ty nejseš žádnej sólista. A od té doby se toho držím.

Nejdůležitější bylo co nejdřív dostat lidi na parket. Lidi jsou ve své podstatě stydliví, exhibicionistů není moc. Když je dostaneš na parket, tak pak s nimi můžeš komunikovat.

Nejdřív úderná znělka a hned chytlavý šlágr. Také se tam přece musí seznamovat, prohodit nějakou řeč, navazovat kontakty, nějaké to tulení.“

Jožka Zeman je pořád plný nápadů. Nesmíme zapomenout, že před sedmi lety vymyslel oceňování MISTRŮ ZÁBAVNÍHO UMĚNÍ z různých žánrů. Je to ojedinělá záležitost, kdy tvůrci, novináři, interpreti i režiséři nominují tvůrce, kteří si toto ocenění zaslouží. Již po osmé budou vyhlášeni noví MISTŘI 24. září 2023 v divadle Semafor.

Jožka Zeman obdržel ocenění MISTR zábavního umění 2021

Václav Soldát