Víkend s Legendami. Nové RETRO je jich plné
Už jsem tu námitku několikrát slyšel – proč propagujeme na webu Artesu cizí časopis a děláme tak reklamu „konkurenci“? Jenomže řekněte sami – copak je RETRO nějaká konkurence? Vždyť redaktoři v něm dělají vlastně totéž, co děláme my – píší o starých dobrý časech, o významných i zapomínaných osobnostech, připomínají slavné okamžiky českého divadla, hudby i filmu, baví čtenáře všeho věku dobovými hláškami, skeči a připomínkou starých a všemi stále milovaných scének. Tak jakápak konkurence, jen jiná redakce se stejným zájmem. Navíc – kolik z Vás se už díky této upoutávce vypravilo do trafiky, protože by si jinak nevzpomněli? A o tom to je, pomoct trochu paměti, aby si člověk připomněl ty báječné lidi, hry, filmy, písničky a kapely a také knihy a desky, a je jedno, jestli to bude u nás, nebo v novém RETRU! Hlavní je, aby se nezapomínalo…
Takže ihned k věci, zkrátka je tu nové dubnové RETRO, které hned na titulní straně láká čtenáře k otevření prostřednictvím skutečně velkých legend v čele s Rudolfem Hrušínským. Spolu s ním tu ihned rozpoznáme Květu Fialovou, Natašu Gollovou a Jana Wericha, Evu Pilarovou nebo Jaroslava Vojtu. To je ale jen skutečný zlomek ze stránek tohoto čísla.
V posledních letech bývá každé číslo uvedeno nějakým kulturním nebo společenským tématem, které se nějak odrazilo v minulosti v českém filmu. Tentokrát v návalu nastávajícího jara je to Jarní vábení, kde si připomeneme známé filmy Eva tropí hlouposti a Hostinec U Kamenného stolu. Půvabnou Natašu Gollovou tu připomíná i česká klasika ze Zlatého fondu české kinematografie Pohádka máje, a v závěru najdeme také jakýsi neoficiální úvod k hlavnímu článku čísla o Rudolfu Hrušínském, který je tu připomenut ne jako herec, ale jako režisér svým debutem Jarní píseň. Ovšem díky Blance Kovaříkové si připomeneme tuto legendu první velikosti ještě trochu jinak – prostě jako muže. Jak si všichni vzpomeneme z jeho filmů, hrál po boku desítek báječných a krásných českých hereček, z nichž by jistě nejedna byla ráda za jeho pozornost a společný život. Vždyť Rudolf Hrušínský byl nejen skvělý herec, ale i velmi půvabný a charismatický muž. Proč si ted za svoji ženu zvolil teprve sedmnáctiletou Evu Koubovou, zcela obyčejnou dívenku „u lidu“?
Bez zajímavosti není ani článek o Květě Fialové, i když ji připomíná v poměrně všeobecné rovině. Kdo by se ale nepokochal její skvělou postavou a plnými ňadry, která, byť jen v negližé, ukázala například v roli tajné agentky v komedii Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky? Musíte sami uznat, že na ní tehdy „něco“ bylo.
Své místo tu má i Jan Skopeček, dnes po hříchu trochu zapomínaný herec, který se ale uměl zhostit doslova každé role. Zkuste si vzpomenout třeba na jeho postavu v Hříšných lidech města pražského, kde ho kamarádi považují za mrtvého a vodí v almaře po Praze, nebo na jeho roli v jedinečném seriálu a také filmu Tři chlapi v chalupě. Ale abychom ho přiblížili i mladším divákům, tak si zahrál například královského rádce ve Šmídmajerově pohádce Peklo s princeznou nebo jednoho z „dědků“ v populární trilogii komedií Kameňák Zdeňka Trošky po boku Lubomíra Lipského.
A teď už trochu kvapem, abychom neprozradili moc.
Kolem filmu se tu „motají“ články, které připomínají konflikt mezi Voskovcem a Werichem kvůli Golemovi, mládí Slávky Budínové a její cestu k filmu, první role Jitky Viktorínové Duškové, známé Adélky z Babičky Františka Čápa, pozoruhodnou osobnost režiséra i herce „MAC“ Friče a další. Slušné zastoupení tu má tentokrát i literatura, zastoupená Milanem Kunderou a zejména Zdeňkem Jirotkou. Já osobně doporučuji zejména dva články – o zapomenutém komikovi Bédovi Lakovi, o jehož výjimečném umění a životě chci v budoucnu detailněji pátrat, a jako správně „nafrněný“ občan Republiky Žižkov i článek připomínající žižkovskou Viktorku – samozřejmě i prostřednictvím jejího gólmana Vlasty Buriana a také filmu Muži v offsidu s Hugo Hassem a Emanem Fialou v hlavních rolích.
Máte-li tedy cestu kolem trafiky a chcete si zpestřit víkend doma, na chalupě nebo třeba už někde u vody něčím opravdu zajímavým a příjemným, co stojí jen pár korun (konkrétně 22,90 Kč), tím pravým je právě RETRO. Tak utíkejte, než ho vyprodají.
Tomáš Hejna