Dalibor Janda ve vzpomínce Honzy Krůty

Jednou zaklepal v redakci Mladého světa na dveře kulturního oddělení klávesista Jiří Kahánek a vedl s sebou vousatého vlasatého kluka jménem Václav Janda. Předali mi kazetu s domáckými nahrávkami zpěvu toho neznámého. Doma jsem si ukázky poslechl a zaujala mě „přírodní“ barva hlasu obroušeného roky vystupování na tancovačkách. Bylo to živočišné, přirozené a jiné.

Domluvili jsme se na otextování některých melodií. Zpočátku české verze hardrockových „fláků“, které Václav Janda zpíval s kapelou v barech a na vystoupeních. Doba ale českému hardrocku nepřála. Václav postupně začal přinášet svoje melodie a od hardrocku jsme postupně přecházeli ve spolupráci k popu s rockovými kořeny. Některé písničky z prvních osmdesátkových let už naznačovaly Václavovu další cestu.

Z Václava se postupem času stal Dalibor (Václav byl v českém popíku už Neckář a Janda už v popíku byl Petr), takže došlo na jméno Daliborova kmotra a jméno pozdějšího trojnásobného Slavíka bylo na světě.

Daliborovo vrozené hudební nadání mu umožnilo začít sice hodně pozdě, ale razantně vstupovat do žebříčků. Ačkoliv mu mnoho tehdejších kapitánů popového průmyslu nevěřilo (František Janeček: „To byste hoši museli ždímat hadr hodně fest!“).

Za tři roky se Dalibor Janda ocitl třikrát ve Slavíku na prvním místě, dlouhohrajících desek se od každého alba prodávalo půl milionu. Přes všechny potíže s neoholením, dlouhými vlasy, nekonformním oblékáním, a hlavně s „nesocialistickým chraplákem“, se osobnost Dalibora Jandy usadila v popředí české populární hudby na dlouhá léta

Měl jsem tu čest a potěšení s Daliborem spolupracovat na velké většině písní jeho repertoáru jako textař (většinou na jeho hudbu) a podle všeho se dá říci, že stovka našich společných písniček v éteru svědčí o tom, že spolupráce je stále úspěšná. Dalibor dál skládá, vydává nová alba, a i když stárneme, Daliborovo publikum dále plní sály a sportovní haly, naše hity zní z rádií a usídlily se v paměti posluchačů.

Jan Krůta
spisovatel, textař, publicista, nakladatel

Dalibor Janda obdržel ocenění MISTR  zábavního umění 2020