Kam za zábavním uměním? Do Stráže nad Nežárkou!

Stráž nad Nežárkou je nádherné malé městečko, malebné, utopené v údolí říčky Nežárky. Zdejší zámek, jehož dominantou je bývalá obranná věž s půdorysem kapky, ční daleko do kraje, ale jinak se nachází stranou za prostorem bývalých hradeb a za vysokou secesní branou, která nese ve svém středu důležitý monogram: ED. Emma Destinnová. Jen si to řekněme otevřeně. Nebýt Emmy Destinnové, o Stráž nad Nežárkou by dnes nikdo neměl zájem. Nebýt jí a současné majitelky, která se svým manželem celý zámek víc než zachránila – obětovala mu celý svůj život, zámek by dávno spadl. A přitom jeho historie je víc než zajímavá, sahá hluboko do středověku, kdy tu bylo ještě „jen“ strážní místo. Mimochodem prostorami zdejšího zámku nadšeně provází občas i jeho majitelka, která se většinu návštěvní trasy tváří, jako by se jí to ani netýkalo. Přitom z jejího vyprávění bezpečně poznáte, že zámek a jeho historie jsou její životní náplní, že všechno kolem tohoto sídla je jí víc než blízké. Že tím vším doslova žije. Že tento zámek s manželem zachránila, k tomu se přizná jen výjimečně.

Ložnice Emy Destinnové s postelí z jejího pražského bytu

O životě této velké české operní pěvkyně jsme na našich stránkách již několikrát mluvili, dokonce jsme o ní v nedávné době uvedli na webu seriál, který přibližuje nejdůležitější události jejího života. Dosti pozoruhodného, plného výkyvů, peripetií, selhání a opětovných vzestupů, vztahových pádů a nezdolné touhy dočkat se životní lásky, jak si ji Ema Destinnová představovala. To je v opravdu hrubé zkratce celý její život. A nezpochybnitelnou a důležitou součástí tohoto života byl i zámek ve Stráži nad Nežárkou.

Ema Destinnová sem přijela poprvé na rodinném výletě se svým otcem, bohatým podnikatelem, který dával svým dětem maximální volnost, a v té vyrostla také Ema Destinnová. Jako malá se toulala po Malé Straně a prala se s místními kluky, jako starší se objevovala v místních hostincích a kavárnách, kde se čile zajímala o okolní ruch a také ho působila. Otec z ní byl poněkud nesvůj, nejednou za ní musel žehlit problémy. Ale dcera mu kromě radosti dělala samou neplechu. Dokud se z ní nestala skutečná operní subreta světového formátu.

Sál věnovaný Jarmile Novotné můžete vidět jen dočasně

Emma Destinnová si svůj věhlas získala jako operní pěvkyně ne u nás, ale právě za hranicemi. U nás ji z z přední scény vyhodili jako „hysterku“, která nemá talent. Nakonec s ním objela celou planetu, několik velkých oper bylo napsáno jen pro ni a dostala se tak do světových encyklopedií hudby. Podrobnosti ale najdete v několikadílném seriálu o Emě Destinnové na našich stránkách. My vás chceme pozvat na zámek Stráž nad Nežárkou, který této velké umělkyni dlouho patřil. Tady se také naposledy zamilovala, zde měla svoji tajnou komnatu s kostlivcem Ivanem. Většinu svých sbírek. A zde po ní zbylo nejvíc věcí.

Kostlivec Emy Destinnové Ivánek je rovněž součástí expozice

Zámek je přístupný jen po určitou dobu v roce, jako soukromý majetek je jinak dlouhodobě zavřený. Později, už po smrti Destinnové, zde byla armáda, a ta mnoho věcí bez nějaké citlivosti k historii část zámku přestavěla, zazdila, předělala. Minulost Emmy Destinnové je tu všude stále přítomná. A současní majitelé, kteří koupili zámek v dezolátním stavu, ho obnovili, opravili a udržují zde její genius loci. A nejen její. V současné době je tady místnost věnovaná i Jarmile Novotné, která byla žákyní Emmy Destinnové a zastupovala české umění ve světě minimálně stejně dobře, jako její učitelka. A tak pokud se chcete někam vydat po stopách zábavního umění, a máte zrovna rádi operu a Jižní Čechy, nevynechejte právě Stráž nad Nežárkou.

Tomáš Hejna