Kam na výlet? Za filmem do Hereckého domu
„V létě roku 2015 jsem seděl v Babiččině údolí u venkovské hospůdky a popíjel pivo. V tom vedle mě sedící žena vykřikla: ,Hele, táto, to je režisér Magnusek!´ Neváhal jsem ani vteřinu a vyrazil za ním. Podařilo se mi ho na chvíli zastavit a v rychlosti říci, že jsem s kamarádem Jiřím Polákem napsal již dvě humoristické knížky a že máme sen dostat je na filmové plátno. V klidu mě vyslechl, pak se otočil a ukázal na zchátralou budovu na kopci. ,Tady, pane, chci vybudovat herecké muzeum. Přijďte za dva roky a uvidíme, co se s tou vaší věcí dá dělat.´ Rozloučili jsme se a já při pohledu na tu ruinu si v duchu říkal: tak to je na pět let, ne-li déle. Neměl jsem pravdu. Ten mladý příjemný tlouštík s laskavým úsměvem to opravdu dokázal za dva roky,“ vzpomíná Rudolf Vítek v rozhovoru v knize Slasti a strasti Tomáše Magnuska na první setkání, které bylo shodou okolností na začátku vzniku Magnuskova penzionu a filmového muzea Viktorka.
Alespoň název Babiččino údolí zná jistě každý – je to oblíbené místo školních výletů, vesnických a seniorských zájezdů i setkání starých přátel, kterým nestačí jen tak si sednout někam do hospody, ale chtějí při tom i něco užít. Určitě netřeba připomínat, že údolí nese pojmenování po nejslavnějším románu Božena Němcové Babička, protože právě toto údolí, včetně starého mlýna, mandlu, zájezdního hostince, Starého Bělidla, Viktorčina splavu a blízkého zámku Ratibořice, dalo románu jedinečné kulisy.
Právě mezi zámkem a starým zájezdním hostincem se na kopci nachází další objekt, který nese od roku 2015 jméno Viktorka. Konkrétně Herecký dům Viktorka, kde se můžete občerstvit v restauraci, ubytovat, užít trochu wellnes a při tom všem se projdete po prvním českém hereckém chodníku slávy a navštívíte unikátní herecké muzeum. To je určeno především zákazníkům restaurace a penzionu, pro které je prohlídka zdarma. Podle webových stránek tu čepovaná Plzeň stojí 55 Kč, a to je, myslím, za prohlídku muzea a příjemné posezení víc než příjemná cena, která neublíží.
Muzeum, stejně jako celý resort, dal dohromady známý český režisér Tomáš Magnusek. Na oficiálním webu k tomu píše: „V tomto regionu pracuju, žiju, miluju ho. Okolo této budovy jsem chodil a myslel si na ní téměř čtyři roky. Další tři roky jsem se snažil své myšlenky postupně realizovat,“ a dál přibližuje: „Myšlenkou vybudovat herecké muzeum bylo od prvopočátku důstojné vzpomenutí a co možná nejširší vzpomínka na ty, kteří svým životem a uměním provází a obohacují současné generace, ale i ty před námi.“
Muzeum bylo slavnostně otevřeno 13. 5. 2017, jeho patronem se stal herec Martin Dejdar. Expozice je tvořena výhradně originály a z velké části se jedná o dary od herců a dalších filmových pracovníků, kterých je prý už víc než sto. Najdete tu známé kostýmy, filmové plakáty, fotografie z natáčení i filmových míst nebo některé osobní předměty herců. Zkrátka si na některé filmy nejen zavzpomínáte, ale odnesete si odtud i mnoho nového.
Herecký dům Viktorka je ideálním východiskem pro celou řadu výletů do okolí. Kromě zmíněného zámku Ratibořice a Starého Bělidla, kde je expozice věnovaná Babičce a Boženě Němcové, se dostanete údolím podél potoka na jedné straně k romantické zřícenině Červeného hrádku, na straně druhé až do České Skalice, kde je Muzeum Boženy Němcové a historické Baruščina škola. Dál je v okolí udržovaná zřícenina hradu Rýzmburk, rozhledna u Žernova nebo křížová cesta u Zlíče. O zážitky z krásné přírody a památek tu tedy není nouze.
Podrobnosti o vybavenosti, otevíracích dobách a cenách naleznete na www.penzionviktorka.cz.
Tomáš Hejna