Kam na výlet? Za filmem do Hereckého domu

„V létě roku 2015 jsem seděl v Babiččině údolí u venkovské hospůdky a popíjel pivo. V tom vedle mě sedící žena vykřikla: ,Hele, táto, to je režisér Magnusek!´ Neváhal jsem ani vteřinu a vyrazil za ním. Podařilo se mi ho na chvíli zastavit a v rychlosti říci, že jsem s kamarádem Jiřím Polákem napsal již dvě humoristické knížky a že máme sen dostat je na filmové plátno. V klidu mě vyslechl, pak se otočil a ukázal na zchátralou budovu na kopci. ,Tady, pane, chci vybudovat herecké muzeum. Přijďte za dva roky a uvidíme, co se s tou vaší věcí dá dělat.´ Rozloučili jsme se a já při pohledu na tu ruinu si v duchu říkal: tak to je na pět let, ne-li déle. Neměl jsem pravdu. Ten mladý příjemný tlouštík s laskavým úsměvem to opravdu dokázal za dva roky,“ vzpomíná Rudolf Vítek v rozhovoru v knize Slasti a strasti Tomáše Magnuska na první setkání, které bylo shodou okolností na začátku vzniku Magnuskova penzionu a filmového muzea Viktorka.

Tvůrcem muzea je známý režisér Tomáš Magnusek

Alespoň název Babiččino údolí zná jistě každý – je to oblíbené místo školních výletů, vesnických a seniorských zájezdů i setkání starých přátel, kterým nestačí jen tak si sednout někam do hospody, ale chtějí při tom i něco užít. Určitě netřeba připomínat, že údolí nese pojmenování po nejslavnějším románu Božena Němcové Babička, protože právě toto údolí, včetně starého mlýna, mandlu, zájezdního hostince, Starého Bělidla, Viktorčina splavu a blízkého zámku Ratibořice, dalo románu jedinečné kulisy.

Budova Hereckého domu z údolí

Právě mezi zámkem a starým zájezdním hostincem se na kopci nachází další objekt, který nese od roku 2015 jméno Viktorka. Konkrétně Herecký dům Viktorka, kde se můžete občerstvit v restauraci, ubytovat, užít trochu wellnes a při tom všem se projdete po prvním českém hereckém chodníku slávy a navštívíte unikátní herecké muzeum. To je určeno především zákazníkům restaurace a penzionu, pro které je prohlídka zdarma. Podle webových stránek tu čepovaná Plzeň stojí 55 Kč, a to je, myslím, za prohlídku muzea a příjemné posezení víc než příjemná cena, která neublíží.

Staré Bělidlo je místem věnovaným památce Boženě Němcové. Od Hereckého domu je jen kousek, cestou nádherným údolím

Muzeum, stejně jako celý resort, dal dohromady známý český režisér Tomáš Magnusek. Na oficiálním webu k tomu píše: „V tomto regionu pracuju, žiju, miluju ho. Okolo této budovy jsem chodil a myslel si na ní téměř čtyři roky. Další tři roky jsem se snažil své myšlenky postupně realizovat,“ a dál přibližuje: „Myšlenkou vybudovat herecké muzeum bylo od prvopočátku důstojné vzpomenutí a co možná nejširší vzpomínka na ty, kteří svým životem a uměním provází a obohacují současné generace, ale i ty před námi.“

Muzeum bylo slavnostně otevřeno 13. 5. 2017, jeho patronem se stal herec Martin Dejdar. Expozice je tvořena výhradně originály a z velké části se jedná o dary od herců a dalších filmových pracovníků, kterých je prý už víc než sto. Najdete tu známé kostýmy, filmové plakáty, fotografie z natáčení i filmových míst nebo některé osobní předměty herců. Zkrátka si na některé filmy nejen zavzpomínáte, ale odnesete si odtud i mnoho nového.

Muzeum skrývá řadu zajímavých exponátů

Herecký dům Viktorka je ideálním východiskem pro celou řadu výletů do okolí. Kromě zmíněného zámku Ratibořice a Starého Bělidla, kde je expozice věnovaná Babičce a Boženě Němcové, se dostanete údolím podél potoka na jedné straně k romantické zřícenině Červeného hrádku, na straně druhé až do České Skalice, kde je Muzeum Boženy Němcové a historické Baruščina škola. Dál je v okolí udržovaná zřícenina hradu Rýzmburk, rozhledna u Žernova nebo křížová cesta u Zlíče. O zážitky z krásné přírody a památek tu tedy není nouze.

Podrobnosti o vybavenosti, otevíracích dobách a cenách naleznete na www.penzionviktorka.cz.

Tomáš Hejna