Zdeněk Troška

narozen 18. 5. 1953

Filmový a operní režisér.

I kdyby ho někdo neznal, tak určitě viděl některé jeho filmy. Komedie, historická dramata a hlavně pohádky.

Střední školu vystudoval ve Francii ve známém Lycée Carnot v Dijonu. Jako žák vyhrál výběrové řízení, a tak se jeho mladým osudem stala Francie. Po návratu do Čech byl přijat na Filmovou fakultu Akademie múzických umění v Praze, kterou absolvoval v roce 1978.

Prvním filmem byl dětský příběh „Bota jménem Melichar“, se kterým zazářil na tehdejším Festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně (tenkrát Gottwaldov).

A pak už šel jeden film za druhým. Hlavně komedie a pohádky. Už v roce 1983 to bylo „Slunce, seno, jahody“, které mělo další tři pokračování. Zkusil i historická témata, tady se mu ale příliš nevedlo. Jak „Poklad hraběte Chamaré“ tak později „Andělská tvář“ v produkci Jiřího Pomeje u diváků neuspěli.

Nejvíce se mu dařilo v komediích.

Po třikrát „Slunce, seno,…“, přišly tři filmy vizualizovaných anekdot ve filmech „Kameňák 1. – 3.“ a pak další třídílná série „Babovřesky“. Ve všech komediích se držel na hranici vkusu, ale dařilo se mu nesklouznout do vulgarit a pokleslé zábavy. Vždy držel zásadu 3x a dost. Že dělal dobře se ukázalo, když někdo natočil Kameňák 4, který už zdaleka nedosáhl úrovně základní série.

Troška se nejvíce projevil jako „MISTR POHÁDEK“! Začalo to v roce 1987 v pohádce „O princezně Jasněnce a létajícím ševci“ a pak následovala dvakrát „Princezna ze mlejna“, „Z pekla štěstí“ a další.

Málo se ví, že byl velmi úspěšný i jako operní a baletní režisér. V Národním divadle v Praze režíroval Rusalku i Dona Carlose, v Plzni Carmen, na Slovensku v Košicích opět Rusalku a v Plzni i balet „Čertoviny“.

Jeho filmy se prodaly do více než třiceti zemí. Je asi jedním z našich nejúspěšnějších filmových režisérů. Až tak, že raději organizátoři oceňování naší filmové tvorby raději zrušili cenu za divácky nejúspěšnější film, protože by jí mnoho let vyhrával právě Troška. Stačí se podívat na programy různých televizí. Tam Troškovy filmy přeskakují z jedné na druhou. Ono se totiž na ně dá pořád dívat a průzkumy sledovanosti to stále potvrzují

Zdeněk Troška obdržel v roce 2019 ocenění Mistr Zábavního umění.

Miluje humor, má stále dobrou náladu a hýří nápady.

Do jeho příštích let mu přejeme stálé zdraví.

Václav Soldát

Samostatný rozhovor s ním si můžete přečíst zde