S lítostí v srdci se loučíme s Josefem Abrhámem

Bohužel to opravdu platí – zemře-li z manželů jeden, jde za ním brzy i ten druhý! Je to necelý rok, co nás náhle opustila Libuše Šafránková. Teď (16. května) náš opustil i její manžel a letitý herecký partner Josef Abrhám. Herec, kterého známe doslova z desítek televizních inscenací, seriálů a filmů. A u kterého je věru těžké vybrat jen ty nejlepší.

Josef Abrhám byl jedním z nejnadanějších herců své generace. Narodil se 14. prosince 1939 v tehdejším Zlíně a po válce se dal na studium herectví na DAMU. Absolvoval v roce 1962 a následně vystřídal celou řadu scén, než se v roce 1992 na delší dobu usadil v roce 1992 v Činoherním klubu. Už dva roky poté se ale přestal divadlu věnovat a začal hrát pouze ve filmu.

Už jeho první film z roku 1961 Kde alibi nestačí byl mají diváci živě paměti, nicméně první větší roli získal až od režiséra Brynycha ve filmu Transport z ráje. Následoval sled dalších dnes málo známých filmů. V roce 1967 se objevil v hlavní roli filmové verze hry Penzion pro svobodné pány, kde se objevil po boku Ivy Janžurové, dále Jiřího Hrzána, Věry Ferbasové a Pavla Landovského. Z dalších let si řekněme filmy Výstřely v Mariánských lázních (brzy jako součást seriálu Opomíjené filmy), Pokus o vraždu nebo Holka na zabití. A pak už jde jeden známější film za druhým – Partie krásného dragouna, Marečku, podejte mi pero, Kulový blesk, Trhák, Vrchní, prchni!, Jára Cimrman ležící, spící, Rozpuštěný a vypuštěný, Konec starých časů, Žebrácká opera, Šakalí léta, Andělské oči, Stůj, nebo se netrefím, Pánská jízda, Obsluhoval jsem anglického krále, Odcházení, Korunní princ a Anděl Páně 2. Rozhodně stojí za zmínku jeho role v seriálu Nemocnice na kraji města, kde jako jedna z mála postav působil přes všechny sezóny. Přidejme role v Byl jednou jeden dům, Zlá krev, Náhrdelník a další.

Za život samozřejmě posbíral i celou řadu hereckých cen, které byly částečně spojeny vyloženě s jeho významem pro český film, ale i s jeho diváckou oblíbeností. Za roli falešného vrchního ve filmu Vrchní, prchni! tak získal v roce 1980 Cenu za herecký výkon, kterou obdržel i o tři roky později za roli v Šakalích létech, v roce 1991 si odnesl Cenu ministra kultury za roli Karla Čapka ve filmu Člověk proti zkáze a v roce 2020 obdržel po Cenu Thálie za celoživotní mistrovské působení v oblasti činohry. 

Abrhámova filmografie a seznam rolí v různých inscenacích a seriálech obsahuje stovky názvů a tím i stovky rolí. Byl velmi nadaným hercem, který dovedl zahrát role komické, lidové, dramatické i tragické, prince i krále, vraha i detektiva, „padoucha“ i hrdinu, a to jak na jevišti, tak před kamerou.

Od roku 1976 byl ženatý se známou a oblíbenou herečkou Libuší Šafránkovou, se kterou se také v roli přítele, snoubenci či manžela často objevoval na televizních obrazovkách. Společně jsme je tak mohli vidět třeba ve filmech a inscenacích Svatební cesta do Jiljí, Vrchní, prchni!, Dokonalý muž, dokonalá žena, Doktor Munory a jiní lidé nebo pohádkách Elixír a Halíbela či Kouzla Králů. Ze šťastného dlouhodobého manželství přišel na svět syn Josef. Oba si až do poslední chvíle chránili své soukromí a jen výjimečně se tak dostali do hledáčku bulvárních médií.

Libuše (lidově Libuška) Šafránková nás opustila 9. června 2021. Josef Abrhám za ní odešel do filmového nebe za necelý rok – 16. května 2022.

Tomáš Hejna