Jiří Korn

narodil se 17. května 1949

Populární zpěvák a tanečník, filmový i divadelní herec, moderátor zábavných televizních pořadů, původně zejména baskytarista prvních beatových skupin.

Začínal v šedesátých letech ve skupině REBELS (baskytarista a zpěvák).

V sedmdesátých letech byl dva roky členem skupiny OLYMPIK opět jako baskytarista a zpěvák.

Osmdesátá léta byla především vyplněna TV seriálem „Možná přijde i kouzelník“, kde byl jedním z hlavních spíkrů v trojici s Jiřím Lábusem a Oldřichem Kaiserem.

Po celá ta léta nazpíval desítky velkých hitů s největšími orchestry té doby (Karla Vlacha, Čs. televize, Rozhlasu aj.), ale i dalšími skupinami, třeba Františka Ringo Čecha.

S Rebels jsem ho nezažil, ale někdy počátkem sedmdesátých let, jsem ho poprvé viděl a slyšel zpívat právě jako novou hvězdu Ringo Čecha. Pro Jiřího Korna to byla asi jen epizoda pěvecké kariéry. Ale! Jiří s kapelou Ringa hráli na jednom z prvních plesů CKM (kdysi známá Cestovní kancelář mládeže) v Obecním domě. A televize natočila zhruba desetiminutový záznam, jak se mladí baví. A tady jako hudební „podtext“ několikrát zazněla „Yvetta“. Později velký hit a pro Jiřího Korna vstup do scény velké popmusic.

Samozřejmě to nebyla jen jedna písnička, „hitovka“. Pak jich bylo čím dál víc. Jen si připomeňme „Tam u dvou cest“, milostná „Ne maestro“, Windsurfing“, bláznivá téměř parodie „Miss Moskva“, rytmicky šlapavý „Hotel Ritz“ a mnoho, mnoho dalších.

Během té doby se Jiří dokonale „vyučil“ u slavného choreografa Franka Towena modernímu scénickému tanci. Tenkrát se u nás objevily filmy ze slavné éry Holyvoodských muzikálů, hlavně That Is Ententeinment a Zpívání v dešti. A Jiří Korn se v nich našel i jako stylový dobový tanečník, který si v ničem nezadal ani s tehdejšími filmovými hvězdami. Dodnes jednotlivá čísla i „šlágry“ zlatého věku prvních muzikálů můžeme nalézt jak v legendárních televizních Silvestrech, tak na albu „To je šoubyznys“. Můžete se podívat, jak to zvládli spolu s Helenou Vondráčkovou.

V devadesátých letech pokračoval ve své kariéře v kvartetu 4TET a začal se významně uplatňovat v muzikálech. Z těch nejslavnějších si můžeme vzpomenout třeba na „Bídníky“, kde dokonale ztvárnil roli slizkého Thenardiéra, na „Drákulu“, kde hrál více rolí, muzikál „Monte Christo“. Ale zahrál si i v kultovnim muzikálu „Limonádový Joe“, kde byl dokonalý Hogo Fogo, i muzikálu na ledě „Mrazík“, kde zářil jako Baba Jaga. A bylo jich víc.

Samozřejmě si na něj vzpomenul i film, takže je dodnes znám jako nesmělý chytrák „Honza málem králem“.

Jiří nesporně patří ke stálicím naší populární scény. Dvakrát obdržel cenu Thálie naposledy v roce 2017 za celoživotní mistrovství v operetní a muzikálové tvorbě. A v roce 2018 byl oceněn jako MISTR zábavního umění a zapsán do Síně slávy.

Václav Soldát