Josef Zíma 90

Včera se v Divadle U Hasičů za podpory Artesu konal narozeninový koncert pro nekorunovaného „krále“ české dechovky, skvělého zpěváka a herce Josefa Zímu. Televizní diváci ho znají především jako prince Radovana nebo zpěváka v Hříšných lidech města pražského, ale i z mnoha dalších menších rolí, které se většinou točily kolem zpěvu lidovějších písní. Známý byl ovšem i díky svým rolím v operetách a později i v muzikálech, třeba v Hraběti Monte Christo, kde vystupoval v roli Abe Farii. Dámy a pánové – je to skutečně tak. Josefu Zímovi bylo 11. května už celých 90 let! A své narozeniny oslavil skutečně ve velkém.

„Zkoušíme“! Už pár hodin před koncertem se ozvučovalo a nacvičovalo

Redaktoři Forbíny, předseda Artesu Jožka Zeman a místopředseda Vladimír Kopp byli při koncertu už od zkoušek na jevišti. Je nutné říci, že se nehrálo z žádných záznamů, ale naživo. Josefu Zímovi přišel zahrát orchestr Karla Vlacha, s nímž dlouhá léta vystupoval. Kromě toho mu přišlo popřát i několik nových pěveckých talentů, které s tímto orchestrem v současnosti působí, a tak mu přezpívali některé jeho oblíbené skladby, které kdysi sám nazpíval nebo s nimi vystupoval.

Pokud se dá na příkladu Josefa Zímy něco ukázat, pak je to fakt, že „kumštýři jednoduše nestárnou“. „Pepíček“ sice přišel na jeviště o francouzských holích, což mu jistě diváci vzhledem k jeho věku prominuli, a zpíval na otočné židli, to mu ovšem nebránilo naplno vystupovat a vlastním hlasem dokonce „přezpívat“ celou skupinu žesťových nástrojů. A to dokonce takovým způsobem, že lidé tleskali nejen během jeho známých hitů, ale na závěr ho ocenily všeobecným stand-upem, řadou květin a dalších darů. A mimochodem – zmínil jsem se, že sál byl plný až do posledního místečka, včetně několika přidaných židlí a míst ke stání?

A takto se připravoval „Pepíček“ Zíma

Jako zvláštní hosté přišli na koncert poblahopřát a také zazpívat zpěvačky Yvetta Simonová a Pavlína Filipovská. Obě předvedly své velké hity a samozřejmě si neodpustily ani populární duety s oslavencem. A protože koncert navštívili hlavně jeho fanouškové, se zpěvem nezůstalo pozadu ani osazenstvo v sále.

Pokud něco na přihlížející opravdu zapůsobilo, potom to je fenomenální paměť, kterou Josef Zíma prokázal, když popisoval své životní zážitky z divadla, filmu a hudebních podií. Pro větší názornost se mohli diváci seznámit s částí Zímova rodinného a hereckého fotoarchivu i s několika videoukázkami. A je nutno říci, že Josef Zíma ani jednou nezaváhal, když popisoval veselé historiky ze svých hereckých počátků, z doby kdy vystupoval v Divadle Satiry, nazpíval první desku se Suchého písničkou nebo vystupoval jako popový zpěvák a zpěvák dechovky.

Na jeviště už musí o francouzských holích. Jinak by ale Josefu Zímovi 90 let nikdo při vystupování nehádal

Celým večerem provázel bývalý disžokej a dnes uznávaný moderátor a novinář Miloš Skalka. Několik významných osobností se našlo i mezi diváky. Z nich asi nejvýznamnější byli dirigent Václav Hybš a skladatel Karel Vágner, který Josefu Zímovi dokonce osobně na jevišti popřál. Velkým překvapením pro oslavence potom byl narozeninový dort, který dostal v závěru programu od organizátorů. V závěru večera celé divadlo povstalo a s Josefem Zímou, legendou a mistrem českého zábavního umění, populární a dechové hudby, se rozloučilo obrovským potleskem.

Nezbývá než Josefu Zímovi znovu popřát vše nejlepší, hodně dalších narozenin a aby byl stále tak plný elánu, humoru a životní energie, jako to ukázal na svém narozeninovém koncertu.

Tomáš Hejna

Celý koncert probíhal v humorném duchu. Josef Zíma je evidentně stále pozitivně naladěn a umí rozdávat smích
Popřát mu přišli i mladší kolegové, kterým „předal“ pomyslné žezlo ve Vlachovce
A tady už je současná Vlachovka, která všechny přítomné zpěváky provázela, Jak jinak, než skvěle
I ve svých 90 letech zpíval „Pepíček“ Zíma naživo a sál bez problému uzpíval. Inu „kumštýř“ se nezapře
Popřát oslavenci přišel nečekaně i skladatel Karel Vágner
Úžasně skromná, vždy milá a přívětivá Pavlína Filipovská
Duet Pavlíny Filipovské a Josefa Zímy
Na podiu vystoupila také Yvetta Simonová
Na konci koncertu se stálo a tleskalo. Však si to Josef Zíma za ta léta poctivě zasloužil

Koncert se uskutečnil za finanční podpory Divadla U Hasičů, Artesu a Nadace život umělce.