Za MISTRY 2019

Již tradičně v polovině října se ve Studiu Dva na Perštýně sešla více než stovka předních umělců a dalších osobností zábavního umění. Již počtvrté se udělovala ocenění MISTR zábavního umění.

Opět to bylo Umělecké sdružení ARTES ve spolupráci s INTERGRAMEM a dalšími partnery, které udělovalo své ceny, ale současně tím vytvořilo prostor pro setkávání tvůrců různých zábavních žánrů. Akci, o kterou je mezi osobnostmi umění stále rostoucí zájem.

Stejně jako v minulých letech rozhodovali o titulech MISTR sami umělci, sdružení v tzv. Kolegiu ARTESU, a těch je téměř tři stovky. Nejde tedy o žádnou anketu, hodnocení sledovanosti, ale o výběr ze strany kolegů.

Připomeňme si alespoň letmo atmosféru tohoto setkání. S šarmem, znalostí věci a trvalým úsměvem vše uváděl redaktor a moderátor MILOŠ SKALKA. A všechny ceny předávali další osobnosti, vesměs laureáti MISTRŮ minulých let.

Symbolem jsou již léta „ZLATÉ MASKY KOMEDIE“, evokující klasické divadelní masky řeckého a římského divadla, posléze Commedia dell´ arte.

V úvodu obdržel titul MISTR od Herecké asociace spisovatel, dramatik, herec a zpěvák, principál Divadla Semafor JIŘÍ SUCHÝ.

Pochvaloval si, že dostal cenu právě od Herecké asociace, protože když začínal v amatérském divadle, tak mu prý po první zkoušce říkali, aby už příště nechodil. Prostě „totální autsajdr“. Pak Zábradlí, Kdyby tisíc klarinetů a další díla a práce, kterou už všichni známe. Bouřlivý smích, a ještě větší potlesk. Standing ovation.

Hned v úvodu také byla slavnostně pokřtěna další z publikací ARTESU, která uvádí více než třicet rozhovorů s předními, ale i méně známými osobnostmi „TVŮRCI ZÁBAVY“. Ty rozhovory byly během téměř tří let publikovány na stránkách našeho webu, ale v knize jsou doplněny dalšími reminiscencemi na dobu a lidi. Brzy se dá sehnat, jak se říká „u všech dobrých knihkupců“, ale nejlepší je si ji objednat na www.iolympia.cz, kde je záruka, že ji určitě dostanete. 167 stránek počtení do kapsy, kniha, kterou můžete kdykoliv odložit, zavřít, číst třeba ve vlaku, nalézt si něco pro sebe.

Prvního MISTRA představoval KAREL VÁGNER. Vzpomínal jak na tenisovém turnaji herců a zpěváků v roce 81 vozil v kočárku malého „teď známého rybáře“ a uslyšel z tlampačů hlas „který mi sroloval ponožky“. Pak mu v radiu řekli „to je nějakej Černej z Moravy – promiň Jožko“. Již je jasné, že to byl JOŽKA ČERNÝ! Dokonce si s Karlem dvojhlasně střihli moravskou „Měl jsem já tam frajárečku“. Zaznělo i hodně historek, na které se snad dostane v dalších rozhovorech pro web zabava-artes.cz.

Skromná IVA JANŽUROVÁ. Poděkovala všem divákům a předvedla dokonalý „královský shyb“ napnuté nohy a ruce až na zemi. Všichni jen zírali.

Nechyběl ani první Olympic Petr Janda, který holt více zpívá a hraje, než mluví a skromně převzal MISTRA z rukou jednoho z prvních mistrů, kapelníka Václava Hybše.

Usměvavá a dojatá muzikálová hvězda Bídníků MAGDA MALÁ se kromě upřímného poděkování pochlubila, že teď více zpívá mezi lidmi a ti prý rádi na její písničky tančí.

Po letech došlo i na STANISLAVA HLOŽKA, kterému cenu předával „režisér bílých žraloků“ a producent STEVE L. LICHTAG. Zavzpomínali na společnou vojnu v Gottwaldově, kdysi a dnes znova Zlíně. A přidali stěhování kočárku z Prahy na střeše auta, kde ale neměli žádnou zahrádku, a tak z Prahy do Zlína ho přidržovali z otevřených okének rukama.

Televizní bavič, spoluzakladatel skupiny Faraon, spisovatel a moderátor KAREL ŠÍP. A s ním samozřejmě přichází na scénu JAROSLAV UHLÍŘ předat ocenění. Když se stalo a měl promluvit, tak si povzdechl, že „není zvyklej mluvit improvizovaně, a ještě takhle zadarmo“, opět smích. Ale název MISTR se mu také moc nezdá, ještě by připustil označení tovaryš, „učeň už je málo, ale tovaryš, to by se mi líbilo“.

Abecedně, ale zdaleka ne poslední přichází na scénu režisér známých pohádek, Kameňáků, Babovřesk, ale i milovník oper, které hodně režíroval, ZDENĚK TROŠKA.  SKALKA ho uvádí jako renezančního člověka a cenu mu přichází předat další známá tvář a tvůrce, režisér JIŘÍ ADAMEC. Znovu, již poněkolikáté, standing ovation.

„Moc děkuji za to ocenění, nevěřil jsem tomu, protože dělám srandu. Ale té srandy je v dnešní době moc zapotřebí. Lidi potřebují, aby se zasmáli, uvolnili, potěšili. Není nic strašnějšího, než když jdete ráno do Metra – já jezdím Metrem – a tam je to takový neveselý. Říkám: dámy, vy byste se měly usmívat od rána do večera, protože úsměv je váš nejkrásnější šperk.“

„Co je to platný, že máte zlatý řetěz kolem krku a na něm přívěšek od Swarovskýho, když dvacet centimetrů na tím je nasr… ksicht“.

JOŽKA ZEMAN v závěru zdůraznil, že cena MISTR je jediná, kterou udělují lidé s branže, a ne kritici nebo ulice. A s nadšením uvádí do SÍNĚ SLÁVY osmdesátníka, tanečníka, zpěváka, mima, režiséra JOSEFA LAUFERA.

Ten poněkud posmutněle připomíná slib, že mu toto ocenění měl předávat MISTR KAREL GOTT, a to se už nepodařilo. „Měl jsem připraveno, že se ho zeptám: Karle, jaký to tam je, v tý Síni? Takže, teď si počkám, až se ho zeptám: jaký to tam nahoře je?“

Bylo to prostě krásné setkání plné smíchu a vzpomínání na životní zážitky. Jak se pak v kuloárech všeobecně říkalo, bylo to zase o třídu lepší než v minulých letech. Dělal to velký tým, v čele s předsedou ARTESU VÁCLAVEM JUNKEM a režisérem TOMÁŠEM MAGNUSKEM. A už se můžeme těšit na PÁTÝ ROČNÍK, zase v říjnu 2020.

Václav Soldát