Milé děvče odvedle – Petra Černocká

Skromná a vždy usměvavá zpěvačka a herečka. Narodila se 24. listopadu 1949 v Praze v rodině právníka a prodavačky. Tedy žádné umělecké kořeny, ale přesto uměním políbená rodina.

Vždyť Petra vystudovala Konzervatoř v Praze, obor operní zpěv a klavír. Bratr Pavel se stal jedním z prvních diskžokejů a strýc Vlastimil se shodou okolností jmenoval Brodský (ano, to byl onen slavný herec).

Osudem se ale Petře stal pop, jednoduché, ale melodické a rytmické písničky, které se tak krásně poslouchají a spolu s ní pobrukují. Byla vždy trochu ve stínu těch slavných hvězd popmusic, ale neztratila se. Vždyť již od roku 1968 byly její písničky vždy zařazovány na souborné desky hitů Supraphonu v jednotlivých letech. Možná si vzpomenete na její hit „Ovečka“. A v dalších letech třeba „Náklaďák“, „Vítám tě, lásko“, „Píseň na pět řádků“ a pro ni typickou „Se mnou si píseň broukej“.

Ještě za studií začala zpívat se skupinou Pastýři Petra Hanniga. Pak následoval samozřejmě i Semafor, jak u Šimka-Grossmana, tak nějakou dobu i u Suchého-Šlitra.  Tam se objevila třeba v Jonáši a Čarodějkách. Nejvíce ale spolupracovala se skupinou Kardinálové Zdenka Merty. Ten jí také složil mnoho úspěšných písniček.

Významný zlom v její kariéře přinesl ale film Miloše Macourka a režiséra Václava Vorlíčka „Dívka na koštěti“ v roce 1971. Samozřejmě její role a ústřední písnička „Saxána“. Od té doby neměla pokoj a kdekoliv vystupovala, vždy musela být za Saxánu. Její návrat „Saxána a Lexikon kouzel“ už ale nedosáhl úspěchu z minulosti.

Není moc známo, že se uplatnila i na Slovensku. Pro TV natočila muzikál „Láska malovaná“ a po roce 1975 také pět pokračování inscenace „Nepokojná láska“, kde se neztratil ani její herecký talent.

Petra stále zpívá své známé písničky i novinky hlavně na menších, dalo by se říci klubových podiích. S chutí přináší radost svým dřívějším fanouškům i novým mladým posluchačům.

V roce 2021 byla oceněna jako „Mistr zábavního umění“ a byla uvedena do „Síně slávy zábavního umění Uměleckého sdružení ARTES“.

Přejeme jí úspěšný a spokojený život do dalších let.

Václav Soldát