Zátopek to zase vyhrál! Tentokrát předávání Českých lvů

Jednou z největších kulturních akcí uplynulého týdne bylo předávání cen Český lev. Šlo už o 29. ročník a jednoznačně v něm vedl film Davida Ondříčka ZÁTOPEK, který získal hned osm sošek, včetně té za nejlepší mužský herecký výkon. Tu si odnesl představitel hlavní role herec Václav Neužil. Zátopek uspěl dále v kategoriích film roku, nejlepší režie (David Ondříček), nejlepší kamera (Štěpán Kučera), nejlepší střih (Jarosław Kamiński), nejlepší zvuk (Pavel Rejholec, Jakub Čech), nejlepší filmovou scénografii (Jan Vlasák) a nejlepší masky (Jana Dopitová). Film Zátopek měl velký finanční rozpočet a stal se událostí roku i proto, že se jedná o zcela jiný pohled na historii kolem roku 1968, a to očima legendárního běžce. Film tak má mnohem osobnější rozměr.

Samozřejmě, že Čeští lvi nebyli jen o Zátopkovi, ale i o dalších filmech a seriálech. Cenu za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli si odnesl herec Oldřich Kaiser za film MUŽ SE ZAJEČÍMA UŠIMA. Z žen byla za nejlepší herecký výkon oceněna herečka Pavla Gajdošíková za roli ve filmu CHYBY, v kategorii nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli se zase umístila Antonie Formanová za snímek OKUPACE. Za nejlepší scénář si odnesli cenu Marek Šindelka a Vojtěch Mašek, kteří dali dohromady předlohu k filmu OKUPACE. Tento film získal sošku i za nejlepší hudbu, kterou připravili La Petite Sonja a Hank J. Mancini.

Nejlepším televizní seriálem se stal OCHRÁNCE z produkce České televize. Největším překvapením však byla kategorie nejlepší televizní film nebo minisérie. Zde zvítězila minisérie BOŽENA, která byla v minulosti ostře kritizována pro řadu historických nepřesností a chyb. Nicméně oprávněně se umístil tento film v kategorii nejlepší kostýmy. Sošku si odnesla Katarina Štrbová Bieliková. Jako nejlepší animovaný film byl letos zvolen snímek MYŠI PATŘÍ DO NEBE režisérů Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka. Ani na dokumentaristiku letos nikdo nezapomněl. Nejlepším dokumentárním filmem se stala JEDNOTKA INTENZIVNÍHO ŽIVOTA. Posledními kategoriemi byly nejlepší krátký film, kde zvítězil snímek MILÝ TATI. Ten získal i cenu Magnesia litera pro nejlepší studentský film.

Předávání Českých lvů, tradičně udělovaných Českou filmovou a televizní akademií, se letos neslo v duchu solidarity s válčící Ukrajinou. Tomu odpovídalo i oblečení některých přítomných celebrit, kdy z barev převládaly žlutá a modrá. Bohužel ani plejáda českých hereckých a filmových osobností nepomohla České televizi zvýšit sledovanost ceremoniálu, ve které ho předběhly konkurenční televize s běžným programem. Jde tak o smutný signál, že podobné velké kulturní pořady jsou u diváků spíš na ústupu, Zřejmě tak bude nutné hledat u nich do budoucna jiné cesty k veřejnosti.

Tomáš Hejna