LEGENDY ZÁBAVNÍHO UMĚNÍ – Karel Augusta
6. červen 1935, Praha – 31. květen 1998, Praha
Vystudoval herectví na pražské DAMU, mezi lety 1957 – 1960 se „otrkával“ v uherskohradišťském Slováckém divadle a potom vystřídal ještě několik moravských divadel (Horácké divadlo v Jihlavě, Satirické divadlo Večerní v Brně, Státní divadlo v Brně). Od roku 1971 ale působil výhradně v Praze. Nejprve v Rokoku a Divadle Na Zábradlí, později v Městských divadlech pražských a objevoval se také jako host v Hudebním karlínském divadle. Jako divadelní herec byl činný až do roku 1990 a kromě divadla vystupoval také jako konferenciér a příležitostný klaun. Měl jedinečný herecký výraz, který spočíval nejen v jeho talentu, ale i přirozeně dobráckém výrazu v obličeji, lehce korpulentní postavě a příjemném hlasovém projevu.
Jako divadelního herce si ho bohužel pamatuje jen malá část diváků. Zato jeho filmové role, byť vedlejší a jen malé, zůstanou nesmrtelné. Právě díky nim si vydobyl své místo v Síni legend zábavního umění. Vystupoval v přibližně 150 filmech, převážně v komediích. Poprvé se na obrazovce objevil v roce 1956 v komedii Váhavý střelec, později se objevil v takových filmech jako Všichni dobří rodáci, Naše bláznivá rodina, Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Svatby pana Voka, Dívka na koštěti, Jáchyme, hoď ho do stroje, Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, Parta hic, Já to tedy beru, šéfe…!, Já už budu hodný, dědečku, Vrchní, prchni, Blázni, vodníci a podvodníci, Buldoci a třešně, Šéfe, to je věc!, Srdečný pozdrav ze zeměkoule, Šéfe, jdeme na to!, A co ten ruksak, králi?, Kamarád do deště, Kamarád do deště 2: Příběh z Brooklynu a mnoha dalších. Vedle toho se objevoval také v řadě seriálů: Pan Tau, Arabela, Rozpaky kuchaře Svatopluka, My všichni školou povinní, Slavné historiky zbojnické, Zlá krev, Panoptikum Města pražského či Život na zámku.
Filip Mácha
Doporučená literatura: Fikejz, Miloš: Český film: herci a herečky I. díl: A – K, vydání první Praha, Libri 2009, ISBN 978-80-7277-332-9 / Černý František: Měnivá tvář divadla aneb Dvě století s pražskými herci, vydání první Praha, Mladá fronta 1978 / Tomeš Josef a kol.: Český biografický slovník XX. století: I. díl: A – J, vydání první Praha-Litomyšl, Paseka 1999, ISBN 80-7185-245-7 / Vošahlíková, Pavla a kol.: Biografický slovník českých zemí: 1. sešit: A, vydání první Praha, Libri 2004, ISBN 80-7277-215-5 / Vladimír Procházka, Karel Augusta vypráví, vydání první Praha, Petrklíč 1998, ISBN 80-7229-006-1