Žižkovská kronika – Xenin pád

Smutným způsobem je se Žižkovem spojena postava herečky Xeny Longenové, manželky slavného českého bohéma „hraběte“ Arthura Longena. Oba se vyloupli jako umělci do umělecky zářné doby přelomu 19. a 20. století. Longen byl známým malířem, scenáristou, režisérem a objevil se také na stříbrném plátně jako herec. Zatímco Longenův otec synovi bránil v jeho uměleckých sklonech (poprvé vystavoval Longen na výstavě Osmy, ale kvůli otci byl jeho obraz za plentou), Xena pocházela z herecké rodiny a sama se od dětství projevovala jako přirozený talent především na tanec, ale i herectví. Když se náhodně setkali s Longenem, švihákem, který si prošel ve Francii mnoha kabaretními i divadelními scénami, zamilovala se do něho a opustila s ním rodinu – i přes odpor otce.

Xena Longenová

Toulali se potom Evropou, kde Longen se svou jazykovou vybaveností exceloval a Xena mu pouze dělala křoví. Po návratu se usadili v Praze, kde se právě začaly rozmáhat kabarety a menší divadelní scény. Longen pro Xenu psal scénky a skeče, ona excelovala třeba v Bassově adaptaci Moliéra Pán z Prasečkova. Oba se přátelili s tehdejší hereckou smetánkou, třeba s Vlastou Burianem, Emilem Fillou a dalšími. Stali se známou a populární manželskou dvojicí, a po určitou dobu jim to opravdu „klapalo“, přestože šlo o manželský pár, v němž byli dvě velmi osobité individuality.

Největší úspěch měla Xena jako představitelka slavné Kischovy Tonky Šibenice! Mezi manžely však vznikal postupně velký rozkol, protože na rozdíl od Longena, který se uchytil jako autor filmových scénářů (C. k. polní maršálek, To neznáte Hadimršku, Anton Špelec, ostrostřelec), nebyl o Xenu takový zájem. Nakonec došlo k odloučení a Xena si našla milence, jakéhosi nepříliš úspěšného novináře ze Žižkova. Oba spolu bydleli v Bořivojově ulici 61 a kromě menších Xeniných rolí v nedaleké Akropoli se oba snažili uživit jako novináři. Nakonec vše dopadlo katastrofou. Xena, závislá mimo jiné také na kokainu a morfiu, se snad chtěla vrátit ke svému muži, který byl právě v zahraničí. Nakonec zřejmě podlehla své depresi a rozhodla se skoncovat se životem. Vyskočila z okna svého žižkovského bytu a namístě zemřela. Byla pohřbena na Olšanských hřbitovech. Podle svědků se potom Longen, již znovu oženěný, často v noci vytrácel z domu a chodil brečet a pít na její hrob.

Tomáš Hejna

Kapitola pochází z knihy Tomáše Hejny Žižkovské střípky a je upravena jako součást seriálu pro Artes o zábavním umění a jeho osobnostech na Žižkově