SENIOR PRIX 2022

V neděli 20. listopadu předávala NADACE ŽIVOT UMĚLCE své tradiční ceny umělcům všech žánrů. V útulných prostorách Divadla NA FIDLOVAČCE proběhl slavnostní ceremoniel, tentokrát zvýrazněný tím, že Nadace slaví letos třicet let své existence.

Není od věci připomenout, že naše UMĚLECKÉ SDRUŽENÍ ARTES bude příští rok 2023 slavit již 55 let od svého založení pro umělce všech zábavních žánrů.

I tentokrát byli mezi oceněnými i zasloužilí představitelé zábavy. Při této příležitosti jsem se jich zeptal „Jak jde život?“ a třeba co se jim zrovna teď vybaví ze své kariéry.

PETR NOVOTNÝ – spisovatel, režisér, moderátor,

„Já se mám dobře. Nepracuji a hlavně funguji. Maminko, čím bych se měl pochlubit? Hlavně máme pět šikovných vnoučat, a tak si je užívám!“. (Petr působil pohodově, myslí mu to a opravdu byl i v kuloárech v dobré náladě).

Ladislav Gerendáš – trumpetista, dabér a osobitý komik.

„Já bydlím v lázeňském městě Karlovy Vary a tam nemůže život jít jinak než dobře. Máme takovou „šumpartu“, se kterou hraju rád! A věnujeme se džezu. Mám trumpetu v provozu, a to musíte hrát každý den, abyste z toho nevyšel. Jinak to nejde. U televizních novin do toho bučím, mám takový příhodný dusítko.

Když se otočím, tak jsem si šel do Prahy jen tak na dva roky zahrát. A byl jsem tam nakonec pětatřicet let. U Mládka, osmnáct let členem Ypsilonky, mnoho let v Semaforu, v nějakých big bandech. Prožil jsem krásný časy. To nemůžu zapomenout.!

Miloš Skalka – redaktor, moderátor, scénárista.

„Jestliže mi nadace po pětapadesáti létech, potom co to dělám, dává cenu, tak i ten věk je příjemnej. Vzpomínám si, že jsem kdysi na Fakultě sociálních věd a publicistiky dělal diplomovou práci o první hlasatelce radiožurnálu, jmenuje se Marie Magdaléna Tomanová, maminka známého režiséra Tomana. A když jsem psal o této první dámě na radiožurrnálu, tak jsem si říkal, jednou bych to chtěl taky dělat. A mě se to splnilo.

Jan Slabák – trumpetista, skladatel a kapelník Moravanky.

„Su rád, že su rád a děkuju za to. Je mi osmdesát dva a mám radost, že jsem se dožil takového věku v takové fajn formě. Mohl bych vzpomínat do rána, bylo toho moc. Rád vzpomínám jak jsme jezdili s Moravankou na plesy Květů, byly to krásné časy!“

Michal Prokop – zpěvák, kytarista, moderátor i občasný politik.

„Jak jde život? Ale jo, nikdy jsme nežili v lehký době. Rozhodně si nestěžuju. Mám kapelu, pořád hrajeme. Musím se pochlubit, že jsem asi jedinej, který se dokázal vrátit k naší branži dvakrát. Poprvé to bylo, když skončila normalizace a po druhé, když jsem se vrátil z politiky a začal novou éru, ve které pořád ještě jedeme. To musím zaťukat na dřevo. A to jsem ještě čtrnáct let dělal v televizi „Krásný zprávy“, vedle muziky.“

Bylo to příjemné odpoledne, plné zajímavých setkání a vzpomínání třeba po létech. Všem oceněným umělcům, mezi nimiž byli třeba i Václav Hudeček, Lubomír Brabec, Vlastimil Harapes a mnoho dalších z celé republiky patří naše blahopřání a uznání.

A všem, se kterými jsem mohl hovořit velice děkuji!

PhDr. Václav Soldát