Toulky v Mariánských Lázních.

Malebné západočeské lázně byly a jsou léta oázou klidu pro mnohé umělce a zvláště spisovatele. Při nedávné návštěvě jsem se proto vydal po „Stezce spisovatelů“ a některá zastavení se vám pokusím představit. Významných návštěvníků tu bylo nepočítaně. Říkalo se, že před válkou byly Mariánské Lázně ve světě slavnější než Karlovy Vary.

Všechny tyto osobnosti jsou vymalovány na slavném obraze, který nejdete v lázeňském domě Monty, bezu ohledu na to, že lázně navštívili v různých dobách. A tak tu najdete anglického krále Edwarda VII, císaře Františka Josefa I., vedle nich Fryderyka Chopina, Gustava Mahlera či Friedricha Nietzsche. A samozřejmě největší „hvězdy“ historie lázní jako je Johan Wolfgang Goethe, Franz Kafka, Mark Twain, Rudyard Kipling a mnoho, mnoho dalších. Některé návštěvníky dovolte připomenout.

Téměř na rozhraní mezi městskou zástavbou a lázeňskou částí je tato výjimečná ukázka Mariánskolázeňské architektury. Nechal si jí postavit lázeňský lékař a později i starosta MUDr. Hans Turba v roce 1903. O deset let později v ní byl ubytován i jeho pacient Sigmund Freud.

Na „své“ náměstí zadumaně shlíží J. W. Goethe ve svých lepších létech, i když v lázních pobýval i ve velmi pozdním věku. Ve svých 71 letech se zde seznámil se svojí poslední láskou sedmnáctiletou Ulrikou von Levetzow, chtěl si ji vzít, ale její maminka tomu zabránila. Ulrika se již nikdy nevdala. Básník, dramatik, badatel a politik, nejznámější jako autor Fausta, zemřel ve svých 82 letech.

Tady byl po desetiletí Výzkumný ústav balneologický, nyní je to lázeňský dům Falkensteiner poblíž Ruského kostela, kde se mnohokrát léčil náš veliký básník Jaroslav Seifert (1901-1986). Náš jediný držitel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1984. Miloval Mariánské Lázně a napsal o nich dokonce dvě básnické sbírky „Elegie z Mariánských Lázní“ a „Křížový pramen“. Prohlásil je za jedny z nejpůvabnějších na světě.

Přesně takové trochu naivistické desky se jmény význačných hostů jsou umístěny před budovami, kde pobývali. Celkově tvoří „Stezku spisovatelů“, děti i dospělí jí mohou projít a v místním Informačním středisku vyplnit kvíz svých znalostí, a dokonce něco vyhrát.

Tady jste si jistě přečetli, že se připomíná jezuita, ale hlavně osvícenec a patriarcha národního obrození kněz Josef Dobrovský (1753-1829). Spřátelil se v lázních s J. W. Goethem a hodně spolu probírali, jak zachránit českou řeč i kulturu. Bydlel v hotelu Hvězda, kde je dnes věhlasné lázeňské zařízení a začíná tu atraktivní lázeňský koridor spojující několik neznámějších lázeňských domů.

Tady léta pobýval Miroslav Horníček. Spisovatel, herec, vyprávěč příběhů a komentátor života ve svých Hovorech. Dnes lázeňský dům Svoboda nad Kolonádou. Na domě je jeho busta, ale výraznější je na rohu socha Bruncvíka, obdoba té z Karlova mostu.

V malé hospůdce u piva (viz RETRO drbečky z Mariánských Lázní/ archiv 10. května) místní štamgasti vzpomínali na Horníčka a „Strýčka“ Jedličku, jak se předbíhali, kdo za koho (ne)zaplatí, raději nebudu rozebírat.

Rozebíraly se ale první „Hovory“ a kde vlastně vznikly. Shodli jsme se na dvou variantách. První, že byly někde kolem roku 1961 v kulturním domě Frederik Chopin, oponoval jsem, že byli ještě dříve, a ještě bez tohoto názvu na uzavřeném představení se studenty Hotelové školy v místním divadle.

Kousek za divadlem je schována vysoká budova, která patří Karlově universitě a slouží jako vzdělávací středisko pro zahraniční studenty, kteří se zde učí češtině a jiným potřebnostem pro studium na našich vysokých školách. Pro nás je zajímavá tím, že zde pobýval světoznámý pražský německy píšící spisovatel Franz Kafka (1883-1924), léčil si zde tuberkulózu.

Když zde jeden africký adept studia v minulém režimu vyplňoval přijímací dotazník v recepci, tak údajně napsal: otec – král, matka ­– v domácnosti.

Skončeme tyto toulky u Zpívající fontány kde na „klávesnicovém podstavci“ shlíží Petr Hapka (1944-2014). Skladatel a zpěvák s osobitou poetikou složil první „Hudbu pro fontánu“. Na lázeňské hudební a vodní produkce se jděte podívat. Hraje se a voda tryská od 7 do 19 hodin každou lichou hodinu, naposledy ve 22.00, za tmy s barevnými vodními efekty.

Můžete se pokochat!!!

Václav Soldát