SENIOR PRIX 2022

Naše spřízněná Nadace Život umělce uděluje každoročně umělcům seniorům ocenění SENIOR PRIX.

Pro tento rok nominoval ARTES následující umělce:

Petr Novotný
Narozen 6. srpna 1947

Moderátor, textař, scénárista, spisovatel, herec, jednoduše bavič.

I když sám nikdy nezpíval, jeho profesní život byl spojen především s folkovou a country hudbou. Začínal jako spíkr ve skupině Greenhorns, nejznámější je jeho působení ve skupině Fešáci s Michalem Tučným.

Za studií v Olomouci založil amatérské divadýlko „Škleble“, kde hrála i Hana Maciuchová a Pavel Dostál. Pak Filosofická fakulta UK a pak celý život aktivní umělecká tvorba. Je znám pro své expresivní vystupování, mimiku a tradiční – estrádní způsob konferování – moderování.

Je autorem množství televizních pořadů v televizi Nova, tří několikahodinových Silvestrů, zábavných pořadů Dobroty, ve své době nejsledovanější TV program. Vedle toho moderoval v rádiu na Frekvenci 1, napsal scénáře k několika filmům, napsal několik knih o vaření a s historkami ze života. Několikrát obdržel cenu TýTý.

Jeho mistrovským dílem byl koncert bratří Nedvědů na Strahovském stadionu.

V roce 2013 ho postihla cévní mozková příhoda a je stále značně postižený.

Ladislav (Géza) Gerendáš
Nar. 16. 12. 1946

Hudebník, trumpetista, herec, dabér, moderátor. Žije v Karlových Varech.

Začínal jako hudebník v řadě renomovaných orchestrů tradičního jazzu. Od počátku sedmdesátých let byl členem skupiny Banjo Band Ivana Mládka, kde se projevil jako originální komik.  Od roku 1981 byl členem souboru pražského Studia Ypsilon. Poté založil vlastní kapelu originálního jazzu.

Účinkoval v televizních pořadech Banjo Bandu Ivana Mládka, moderoval pořady pro děti, hrál i samostatně v televizních inscenacích, např. Saturnin, Hospoda aj. Hrál i v mnoha filmech, např. S čerty nejsou žerty, Tři veteráni aj.

Michal Prokop
nar. 13. 8. 1946

Kytarista, zpěvák, redaktor, moderátor, občasný politik a poslanec.

Začínal v roce 1963 se skupinou Framus Five. Jeho stylem byl hlavně soul a pak Rhythm And Blues. V roce 1967 byl na 1. československém Beat Festivalu vyhlášen jako nejlepší zpěvák. Zpíval a hrál i v Divadle Semafor a v programech Hany Zagorové. V roce 1984 vyšla jeho první profilová deska Kolej Yesterday.

V průběhu let vystudoval dvě vysoké školy: Vysokou školu ekonomickou a posléze i kulturologiji na Filosofické fakultě UK. Po roce 1990 působil s přestávkami jako poslanec i politik, od roku 1992 i jako náměstek ministra kultury ČR.

Od roku 2000 do roku 2012 vedl na České televizi publicistický pořad „Krásný ztráty“.

Je nositelem Řádu umění a kultury Francouzské republiky.

Oldřich (Olda) Říha

Nar. 18. 5. 1948

Hudebník (kytarista), zpěvák a skladatel, frontman skupiny Katapult.

Od sportu přeběhl k tvrdé muzice, Rock´n´rollu a hlavně Hard rocku. Hrál v mnoha kdysi známých skupinách, např. Mahagon, Shadows, skupině Fr. R. Čecha s Viktorem Sodomou i Jiřím Schelingrem, se skupinou Aleše Ulma.

V roce 1975 založil vlastní rockovou skupinu Katapult, která se rychle stala stálicí naší populární scény. Je autorem mnoha písní českého rocku, např. Půlnoční závodní dráha, Blues, Hlupák váhá aj. Vydal několik desítek LP desek. Stejně ale dostal v roce 1980 od minulého režimu na šest let zákaz hraní.

Hraje na kytaru i foukací harmoniku, jeho osobitý drsný hlas i hudební projev jsou nezaměnitelné.

Jan Slabák
Narozen 24. 3. 1941

Hudebník (trumpetista), pedagog a dirigent legendární Moravanky.

Po absolutoriu Státní konzervatoře Brno hrál od devatenácti let ve Státní filharmonii Brno. Souběžně vystudoval i Janáčkovu akademii múzických umění.

Hrál s řadou špičkových džezových orchestrů, např. Erika Knirše a Gustava Broma. V roce 1971 založil dechovku Moravanka, kam získal 11 profesionálních hráčů ze Státní filharmonie. Vsadil na moderní pojetí lidové hudby a folkloru Slovácka. Byl to okamžitý úspěch, založený na břeskném zvuku trumpet a zrychleném rytmu i moderním aranžmá.

Moravanka úspěšně vystupovala 50 let, absolvovala přes 7.500 koncertů, hrála na největších plesech, koncertovala v zahraničí. Vydala desítky alb a získala zlaté i platinové desky za miliony prodaných nosičů.

Jan Slabák obdržel Cenu města Brno i Cenu jihomoravského kraje za své dílo a propagaci Moravy. Jako pedagog vychoval desítky kvalitních muzikantů na Státní konservatoři Brno,