Helena Vondráčková       zpěvačka a herečka

Narodila se 24. června 1947 v Praze, je označována za nejúspěšnější českou zpěvačku posledních desetiletí.

Není snad člověka zejména starší a střední generace, který by jí neznal. Nazpívala stovky písniček, hrála v řadě populárních filmů.

Měla talent na jazyky, a tak nejdříve chtěla studoval filologii. Ale tatínek jí přihlásil jako sedmnáctiletou do tehdy populární soutěže Hledáme nové talenty a ona jí v roce 1964 suverénně vyhrála. Poslechněte si, jak už tehdy zpívala:

Hned příští rok získala titul Zlatého slavíka, okamžitě jí získal Darek Vostřel do Divadla Rokoko, tady potkala jak Waldemara Matušku a další hvězdy populární hudby, tak hlavně Martu Kubišovou a Václava Neckáře. S nimi za pár let vytvořila slavné Golden Kids.

Rok 1968 pro ni přinesl nejen „Zlaté děti“, ale také první film „Šíleně smutná princezna“, kultovní seriál „Píseň pro Rudolfa III“, ale také vážné narušení rozvoje začínající hvězdné kariéry.

Ta ale pokračovala v práci s orchestrem Gustava Broma, samostatným koncertováním třeba se skupinou Bacily, zpíváním s předními big bandy, vystoupení na plesech a samostatných koncertech. Natáčení dalších filmů, např. s Luďkem Sobotou „Jen ho nechte, ať se bojí“, televizní pohádky a zábavné show. Překvapovala i dokonalým stepem třeba s Jiřím Kornem.

Když začínala éra muzikálů, tak zpívala hned v „Bídnících“, ale stejně tak v Bratislavě se proslavila hlavní rolí v „Hello Dolly“.

V roce 2020 byla oceněna jako MISTR a zapsána do Síně slávy zábavního umění.

A prosíme, „zpívej dál…“

Václav Soldát