Columbův hlas už nikdy neuslyšíme – zemřel dlouholetý předseda Artesu Dalimil Klapka

Je smutné muset někomu vysvětlovat, kdo to byl Dalimil Klapka. Bohužel hlavně u svých vrstevníků, o mladších ani nemluvě, jsem se s tím už několikrát setkal. Teprve když jsem je upozornil, že k nim rok co rok mluví skrz televizní obrazovku v postavě slavného detektiva Columba, některým začínalo svítat. Je bohužel smutnou pravdou, že mladším divákům byl Dalimil Klapka osobností vzácnou a mohli se s ním setkat jen prostřednictvím dabingu. Pro své kolegy, znalce zábavního umění a pamětníky to byl ovšem skvělý herec, výborný dabér a také výborný pedagog, pod jehož dohledem vyrostla celá generace skvělých divadelních herců.

Dalimil Klapka se narodil 22. května 1933 v Praze a po vystudování pedagogického gymnázia byl v roce 1953 přijat na DAMU. Už jako student se věnoval herectví v ochotnickém spolku a na profesionální dráhu vstoupil po ukončení studia v roce 1957. Tehdy začala jeho dlouhá herecká kariéra, na jejímž počátku byl AUS (Armádní umělecký soubor) a především Realistické divadlo. V něm Klapka působil neuvěřitelných 33 let, za mnoha výměn ředitelů a vystupoval zde v mnoha hrách i recitačních pásmech. Už během studií natočil pro rozhlas dramatici knihy Jana Drdy Vyšší princip, později vcelku pravidelně vystupoval v rozhlasových pořadech a také začal spolupracovat s televizí a rozhlasem. Již od roku 1958 se pravidelně věnoval dabingu, který ho nakonec nejvíc proslavil.

S Realistickým divadlem se rozloučil až několik let před odchodem do důchodu, a to kvůli změnám a novému zaměření divadla, s nimiž nesouhlasil – bylo to porevoluční období a s mnoha dosud uznávanými herci se začínalo jednat s despektem, jak o tom hovoří Klapka ve své monografii Jak si to pamatuju já (Petrklíč 2014). Psal se rok 1991. Klapka ovšem o místo nouzi neměl. Už od roku 1972 působil na Pražské konzervatoři, tentokrát ovšem jako učitel, přičemž využil své vzdělání z pedagogického gymnázia. Studenty byl velice oblíben. „Pokud dobře počítám, věnoval jsem se za ta léta ve škole asi osmdesáti studentkám a studentům. (…) Vzpomínám na některé z nich: Jiří Untermüller (opereta Divadla J. K. Tyla v Plzni), Jaroslava Červenková a Jan Dvořák (oba přes třicet let v Jihočeském divadle), Kateřina Vlková (učí na Konzervatoři), Otakar Brousek, Vlasta Žehrová, Dáda Patrasová, Ivana Andrlová, Olga Želenská, Michal Peček, Václav Kopta (hvězda Semaforu), Libor Hruška…“

Po své výpovědi v Realistickém divadle se stal na dva roky pedagogem z povolání na stálý pracovní poměr a když v roce 1993 odcházel do důchodu, stal se z něho herec na volné noze. Objevoval se potom v Hudebním divadle Karlín, Divadle v Dlouhé, Činohrením klubu, Divadle na Fidlovačce a na mnoha menších představeních a besedách po celé republice. Zejména u starších lidí byl velice populární, protože si ho pamatovali buď z divadla, nebo z rozhlasových her. Snad nejvíc ho ale opravdu proslavil dabing, zejména když propůjčil svůj hlas slavnému americkému detektivovi v obnošeném baloňáku Columbovi. Správně by ho ale měli poznat i diváci mladších ročníků. Klapkův hlas se totiž objevoval také v populárních seriálech Simpsonovi, Futurama či Kriminálka Las Vegas. Jinak se mnohokrát objevil jako herec i v českých filmech – ovšem vždy pouze v menších a vedlejších rolích. Jeho obličej tak můžete vidět třeba ve filmech Příště budeme chytřejší, staroušku!, Radikální řez, Zátah, Havárie nebo v seriálech Sanitka, Panoptikum města pražského, Náhrdelník a Četnické humoresky.

„…na tomto místě patří dokonce jmenovitý dík Dalimilu Klapkovi za to, že s noblesou a elegancí jemu vlastními vedl sdružení ještě tolik let po svých předchůdcích,“ píše se v knize Zábavní umění v šesti kapitolách a jeho Mistři na adresu Dalimila Klapky, který byl nejdéle působícím předsedou našeho Uměleckého sdružení Artes. V této funkci působil v nezáviděníhodném období let 1996 až 2013, kdy už byly dlouholeté vazby v zábavním umění zpřetrhány revolucí a jen pomalu se obnovovaly v nových poměrech. Klapka na tuto dobu vzpomínal slovy: „Když jsem se zdráhal tuto funkci přijmout, protože nejsem dost populární, prohlásil tajemník této organizace Richard Adam: ,Když můžeš dabovat po Haničincovi Columba, tak můžeš u nás dělat předsedu.´“

Dalimil Klapka žil až do konce velmi aktivním životem, přestože poslední roky bojoval s rakovinou. Příznivci Artesu ho mohli vidět na mnoha jeho akcích, ale vedle toho jezdil po různých besedách, na vystoupení pro seniory, kde imitoval slavné osobnosti nebo předváděl dabingové výstupy. Ještě před několika dny s ním někteří naši kolegové bez problémů komunikovali. O to je jeho smrt smutnější, protože přišla tolik nečekaně. Já sám jsem se s ním setkal hned několikrát, hlavně díky Artesu a jeho akcím a pořadům, a vždy mi bylo velikou ctí.

Dalimil Klapka zemřel 14. června 2022 ve věku 89 let. Byl to vynikající herec a recitátor, ale především významný dabér a skvělý pedagog, který se velmi zasloužil nejen o Artes jako takový, ale o zábavní umění jako celek. Budiž mu země lehká a ať je v příštím životě přijat do síně slávy českého umění – hlavně toho zábavního.

Tomáš Hejna