UMĚNÍ ZÁBAVNÍHO UMĚNÍ
Dovolte něco poznámek (místy provokativních) o zábavě a zábavním umění. Bez nároků na úplnost, jen jako připomenutí a podklad k výměně názorů. Cokoliv se nám nemusí líbit, ale stejně to existuje.
Historické reminiscence
Chléb a hry – základní politická zásada starého Říma (alespoň se to tak traduje). Zábava pro plebs i patricie. V amfiteátrech předhazováni křesťané lvům, gladiátorské souboje.
Umění přežít, zábava pro masy.
Popravy, upalování kacířů a čarodějnic, pranýře helmbrechtnic – zábava pro prostý lid a potvrzení moci pro šlechtu a církev.
Nejlepší zábava – utrpení bližního, který je jiný a často i vzdělanější.
Pouťové divadlo – bláznivé improvizované scénky „ze života“, zvýrazněné sexuální znaky (obrovská pohlaví, zadnice), břicha bohatců a starých manželů atd. – zábava na trzích pro kupující. Lidový šašek vítězí nad hlupáky.
Radost nad pokořením bohatých a hloupých se časem přenáší i do divadla dalších století (Moliére).
Minnesengři – rytířská a šlechtická zábava, potulní zpěváci a básníci (recitátoři).
Potulní pěvci skládali a zpívali milostné, ale i hrůzostrašné balady. První „pop music“ a romantická poezie až do konce 19. století.
Commedia dell´ Arte – divadlo hrané počínaje 16. století profesionálními herci. Založeno na improvizaci a přesných charakterech postav (starý Pantalone, Kolombína a Harlekýn aj. předem dané směšné i romantické postavy).
Lidová zábava skoro dvě století.
Lidová zábava – tanec, zpěv, hudba, loutkové divadlo, krajové zábavy a tradice (Slunovrat, vynášení Morény, Masopust, Dožínky aj.). Pouťové „morytáty“ – hrůzostrašné příběhy mordů a utrpení a balady.
Přetrvává staletí, někdy nelibě vnímaná církví (nejen katolickou, ale hodně protestantskou) jako nemravná, trvalá inspirace pro současný folklór. Inspirace i pro tzv. vážné umění (Janáček, Bartók). Shakespeare: Sen noci Svatojanské (řemeslníci musí nacvičit „krutěkrvavou komedii k pláči“. Bloudící muzikanti v Jiráskově Lucerně připravují kasací atd.
Nebyla Smetanova Prodaná nevěsta vlastně náš první muzikál?
Šlechtická zábava – koncerty a divadelní představení, vlastní soubory, orchestry, někdy i skladatelé (Beethoven, Saliéry), dvorské tance, plesy atd.
Tady asi začátky tzv. vážného umění, i když…? Vždyť to bylo často s hlavním záměrem pobavit: Shakespeare: Jak se vám líbí, Sen noci Svatojanské, aj., Moliére: Lakomec, Tartuffe, Zdravý nemocný. Goldoni: Sluha dvou pánů. Mozart: Malá noční hudba atd.
PhDr. Václav Soldát
Další úvahy zítra.