Viktor Sodoma

Zpěvák rokenrolové a bigbeatové éry se narodil 5. července 1945

I když se vyučil na Keramické průmyslovce v Bechyni, jeho umělecká dráha byla rodinou předurčena. Rodiče, výtvarník František a jeho manželka Vlasta byli zakladateli kavárny a klubu Reduta, kde začínal i Jiří Suchý. Byla to líheň moderního džezu a dalších uměleckých počinů již v šedesátých letech 20. století.

Otec přihlásil Viktora do soutěže Hledáme nové zpěváky a v roce 1962 se umístil jako druhý za Helenou Vondráčkovou. V soutěži ho doprovázeli Jiří Štaidl a Pavel Chrastina.

A bylo jasno. Na vojně byl členem souboru VOJ vedeného Miloslavem Šimkem. Po vojně pak legendární skupiny Mefisto, Flamingo. Vystupování s velkými orchestry. Takže nebylo překvapením, že se začal umísťovat v populární anketě Zlatý slavík. V roce 1972 již patřil do první desítky, přesně byl šestý.

Vrcholem kariéry bylo zpívání se skupinou ShutUp Františka Ringo Čecha (později to „drž hubu“ vymizelo) a byla to jen skupina Fr:R.Čecha. Čtyři roky hvězdné kariéry v letech 1971-74 s hity „Parní stroj“, „Kakadu“, „Tygr z Indie“ a mnohem dalších.

Sodoma o tom sám říkal „Tyhle ptákoviny jsme dělali schválně, nic jiného pomalu dělat nešlo. Byly to legrácky, se kterými si různí cenzoři nevěděli rady.“ V těch letech měl v Hitparádě i sedm písniček najednou.

Zněly i v televizi. S kapelou Ringo Čecha byl i jedním z nosných účinkujících tehdy populárního Televizního klubu mladých. Bylo to na téma „Študáci a kantoři“, velká „sranda“. Ringo Čech, komik Bedřich Zelenka, Jiří Menzel a další.  Možná proto, a navíc všichni byli tenkrát „máničky“ tedy „dlouhý vlas“ (a ortodoxní náměstkyně ČsT tehdy vydala pokyn, že žádní dlouhovlasatí na obrazovku nesmí), tak skončil tento TKM v trezoru.

Stejně se ale mihnul v několika filmech, asi si vzpomenete na Noc na Karlštejně.

Po čtyřech letech chtěl Ringo přitvrdit, a tak angažoval Jřího Schelingera a Viktor opět zpíval dále jen s velkými orchestry. I v této době zpívá, i když jen na večírcích a setkáních především pro seniory. Nejen pamětníci, ale i mladší ročníky jeho zpívání stále milují.

Ať Ti to zpívá a hodně radosti do života.

Václav Soldát