„JOŽIN“ Ivan Mládek – 80 let

Když v 70. letech vstoupil do klidného rybníku české popmusic Banjo Band Ivana Mládka, byla to přímo bouře na ustálené hladině. Nezvyklý až bláznivý humor, svižná a břeskná muzika vycházející z tehdy již velmi populární country, ale nedaleko od klasických odrhovaček. Byl to objev, který okamžitě nalezl příznivou odezvu posluchačů všeho věku.

Ivan Mládek, který to celé vymyslel a realizoval, tehdy ani netušil, co to udělá a že to vydrží dlouhá desetiletí – téměř 50 let. A vůbec to nevypadá, že by éra této muziky a humoru v budoucnu zanikla.

Ivan Mládek je inženýr ekonomie, ale brzy se realizoval v muzice. Hrál od počátku hlavně na benjo i další strunné nástroje. Působil v řadě známých country skupin, například K.T.O, Mustangové a další. Živil se tím po roce 1968 i v ruských barech v Paříži.

Nakonec ale založil vlastní Banjo Band Ivana Mládka, originální sestavu výborných muzikantů a neméně originálních bavičů, jako jsou Lenka Plačková v jejích „okurkových“ brýlích, „koktavý“ Milan Pitkin, který vždy ví „o čem to je“, „zpěvák fantastických tanečních kreací“ Ivo Pešák a další.

Ivan Mládek složil přes 400 písniček, z nichž mnohé zlidověly a lidi si je rádi zpívají při nejrůznějších sešlostech. Nemusí ani znát dokonale slova, ale chytnou rytmus a notují si „Linda, a Linda…“, „Pochod Praha – Prčice“, „Medvědi, nevědí, že tůristi nemaj zbraně…“ a vždy „Jóžin z bážin…“.

Za vším a mnoha dalšími atrakcemi je Ivan. Renesanční člověk mnoha uměleckých profesí. Hudebník, textař, skladatel, zpěvák a vyprávěč, autor crazy pohádek a povídek, a v posledních desetiletích také „naivistický“ (?) malíř i autor deskových her.

A všude rozdává plno humoru. V nedávné době i seniorům při neformálních setkáních a jakýchsi minikoncertech.

Ivan Mládek byl jedním z prvních laureátů ocenění MISTR zábavního umění 2016. Tenkrát byl oceněn v kategorii Zpěvák. Když si šel na podium pro diplom, tak s omluvným úsměvem špitnul Karlu Gottovi, který seděl v první řadě: „Promiň, Karle!“

Ivane, držíme Ti palce!!!

Václav Soldát