Recenze: Být buranem se nevyplácí

„Jak milý tvor je člověk, chová-li se jako člověk!“ uvádí jednu z kapitol autor nové knihy Nakladatelství Olympia a Uměleckého sdružení Artes PhDr. Václav Soldát, kulturní sociolog, publicista a spisovatel. Tento citát se k jeho nové knize naprosto hodí, stejně jako název Nebuď buran! Už ten čtenáři jistě napoví, že nejde jen o další knihu etikety, jakých vyšlo už mnoho. Komu by to ještě nebylo jasné, tomu snad konečně napoví o povaze knihy její podtitul Žoviální průvodce slušným chováním.

Václav Soldát působil a stále působí v oblasti zábavního umění, krátce po roce 1989 byl ale jedním z prvních, kdo se věnoval otázce slušného chování a vystupování nejen v této oblasti, ale také ve firmách a bankovním sektoru. Ten u nás v té době zaostával, vlastně se jednalo o nově se rozvíjející odvětví, a zaměstnancům chyběla průprava v moderním světě businessu, kde bylo zapotřebí také adekvátně vystupovat, adekvátně se oblékat a adekvátně hovořit. Václav Soldát, absolvent hotelové školy a především nadšený obdivovatel Gutha-Jarkovského si díky podobnému stavu věcí v zábavním umění uvědomil, že v nové společnosti schází mentoři i aktualizovaná učebnice. Sám se proto pustil do tvorby, sepsal jednu z prvních porevolučních příruček a začal vychovávat první generace emancipovaných bankovních úředníků nové doby.

Nyní, po více než třiceti letech, přichází Václav Soldát se svojí příručkou znovu, ale v mnohem rozsáhlejší a přepracované podobě, která víc odpovídá současnosti. Přitom se nejedná o příručku, na jaké jsme zvyklí například od Ladislava Špačka. Václav Soldát do textu zapojil i své osobní životní zkušenosti, které se volně prolínají s nejrůznějšími příklady nevhodného chování a řešeními.

V jednotlivých kapitolách se zabývá naprostými základy od slušného zdravení a oslovování, od zdvořilostních frází a například i tak prosté zásady ve společnosti, jako je vlídné USMÍVÁNÍ SE!, ke kterému autor podotýká, že je to hlavní VÝROBNÍ NÁSTROJ každého jednotlivce. Dokonce radí usmívat se i při telefonování – občas si určitě sami říkáte, jak se asi ten na druhé straně tváří. Hlavně ale důležité upozornění: NERUŠTE TELEFONOVÁNÍM LIDI KOLEM VÁS. Ostatně to připomíná i citát z Bible, který si autor knihy vypůjčil: „Co nechceš, aby ti činili jiní, nečiň ty jim!“ A „svatá“ by měla být také poučka „Nepřekážejte jiným!“

Slušné chování, zejména pokud jde o zdvořilost, vystupování vůči starším osobám a výše postaveným kolegům a oblékání ve společnosti, ale i na veřejném prostranství, dostává zejména v posledním desetiletí citelně „na frak“. Návštěvy divadel „v montérkách“ bývaly doménou dělnických profesí v minulém režimu. Teď k tomuto stylu opět pomalu sklouzáváme pod úroveň vkusnosti a estetiky. Pomiňme, že do divadel se pro větší pohodlí již běžně chodí v džínách, které se ale postupně vyšplhaly do určité míry noblesního vzezření (pokud nejsou roztrhané na všech možných místech), a že dnes i vkusný svetr může vypadat společensky. Zažil jsem ale v divadlech i lidi v teplácích a tričkách s potiskem – ne v amatérském divadle na vesnici, v Dlouhé! A slovník, se kterým se denně potkáváme na ulici od mladších lidí – zejména dívek? Člověk se občas červená za ně a zasněně vzpomíná, kdy bylo naposledy na ulici za vulgaritu považováno slovo VOLE!

I v tomto ohledu kniha Václava Soldáta nabízí cenné rady a zkušenosti, přičemž bere v úvahu i současný vývoj společnosti. Autor tak neobléká mermomocí všechny do fraků a plesových rób, ale upozorňuje, kam ještě můžeme jít oblečeni v ležérním duchu „nedbalé módy“, a kam už nikoli. I když i státní vyznamenání se občas přebírají v teplácích – doba je prostě jiná. A právě proto je dobře, že vychází právě v této době publikace NEBUĎ BURAN!, která si klade za cíl vychovávat zejména mladé lidi, aby se nedopouštěli ve společnosti a na veřejnosti zbytečných faux pas. A aby se zástupy „teplákovců“ na ulicích nerozšiřovaly. Dost možná, že kniha Václava Soldáta nemůže změnit svět ani současnou společnost, jak bychom si přáli, a jak si jistě při psaní přál i samotný autor. Ale víc než kde jinde platí v tomto případě, že „každý napravený hříšník se počítá“.

Žoviální průvodce slušným chováním Václava Soldáta je příručka určená především pro mladší čtenáře, nikomu ale neuškodí připomenout si základní pravidla slušného vystupování a k tomu se s autorem i na některých místech zasmát a zavzpomínat. Oproti jiným příručkám se nejedná o nudné čtení, ale o pro čtenáře přívětivě pojatý manuál psaný tak říkajíc pro lidi! Díky kapesnímu formátu ji může mít čtenář stále při sobě, a tak si může kdekoliv připomenout, jak se správně chovat při jednání, u stolu v restauraci, ve vinárně nebo na večerním rautu či plese. A jak docílit toho, že v očích ostatních stoupne v ceně jako slušně vychovaná osobnost…

Publikace Václava Soldáta je nadmíru užitečným rádcem, který by neměl chybět v žádné knihovně zejména mladších čtenářů. Pokud tedy nevíte, co dát svému synovi nebo dceři k narozeninám či svátku, sáhněte pro tuto publikaci. Prospějete jim tak víc než čímkoliv jiným. A sami si také připomenete, co jste možná už zapomněli. Kniha má 188 stran, je doplněna několika kreslenými vtipy od Dr. Dederia a běžného zákazníka přijde na 329 korun. I když na stránkách nakladatelství jistě narazíte na nějakou tu slevu.

Jan Steiner