Tip na víkendový výlet

Víkend zatím vypadá celkem slušně, tak proč si nevyrazit do Prahy na výlet za kulturou a zábavním uměním? Tentokrát hned na dvě výstavy v Praze.

Svět animace v Holešovicích

Prvním místem, které doporučuji navštívit, je holešovická tržnice a její pavilon číslo 17, kde momentálně probíhá jedinečná výstava s názvem Světy české animace. Jedná se o záslužný projekt režiséra Jana Bubeníčka a jeho týmu, do kterého patří také Jiří Kubíček z FAMU, scénárista Edgar Dutka a producentka Zuzana Bukovinská.

Pojetí výstavy potěší nejen malé návštěvníky, ale nabízí i mnoho zajímavostí pro dospělé. Mezi loutkami všech druhů a uměle vytvořených prostředí zde najdeme mnoho zajímavostí o historii animovaných filmů, o jednotlivých formách animace a jak vůbec animovaný film vzniká od námětu přes scénář až po konečný výsledek. Návštěvník se zde seznámí i s některými optickými klamy užívanými nejen v animaci, ale i ve filmu obecně. Své místo zde mají i originální ilustrace, jedinečné originály scénářů, loutek a dekorací.

Mezi poutavé doprovodné pořady patří projekce 140 nejlepších českých animovaných filmů a také jedinečná instalace Cesta českého animátora od minulosti k budoucnosti, která seznamuje zájemce s důležitými momenty historie českého animovaného filmu. Mimochodem – ten patří mezí nejrozvinutější a nejkvalitnější na světě. Dále se v pavilonu 17 odehrávají doprovodné přednášky, ukázky, workshopy a setkání s předními českými animátory. Výstava Světy české animace rozhodně nikoho nudit nebude.

Otevřeno je každý den, ve všední dny od 9 do 18 hodin a o víkendu od 10 do 20 hodin. O víkendu platí dospělý 220 Kč, děti do 3 let jsou zdarma a děti do 16 let 130 Kč. Podrobnosti k výstavě a aktuálnímu programu naleznete na www.artmovement.cz.

Kunsthalle zahájila provoz

Přestavba původní Zengerovy trafostanice na Klárově připoutala pozornost už v samotném počátku. Nejdřív se Řada lidí zalekla možného srovnání se zemí, později mohli sledovat postupnou přestavbu. Nyní se konečně můžeme podívat do nově vzniklých prostor, které se staly další uměleckou galerií v centru města.

Hned první výstava nese název Kinetismus: 100 let elektřiny v umění. Seznamuje návštěvníky s prací víc než 90 umělců a umělkyň, kteří využívají prvky elektřiny v nejrůznějších formách při tvorbě uměleckých děl. Zastoupena je především domácí produkce, ale najdou se zde i zahraniční umělci. Část výstavy je věnována životu a dílu průkopníka kinetického umění Zdeňka Pešánka, sochaře, který navrhl už ve 30. letech minulého století pro průčelí trafostanice cyklus kinetických plastik Sto let elektřiny. Jak se na výstavě rovněž dozvíte, plastiky nebyly nikdy instalovány, ale i tak získaly v roce 1937 cenu na Světové výstavě v Paříži.

Ve třech výstavních sálech se nachází nejen vystavené exponáty, ale také příspěvky k historii tohoto fenoménu a jeho místu v rámci umění celkově. Samozřejmě, že jsou zde i ukázky využití v kinematografii, kybernetice a počítačovém umění. K dostání je zde také významná Pešánkova publikace, vydaná poprvé v roce 1941 a podruhé nyní u příležitosti výstavy. Ta mapuje počátek a vývoj Kinetismu ve druhé polovině minulého století. Samozřejmostí je pestrá paleta doprovodných programů.

K odpočinku mohou návštěvníci využít bistro s kavárnou a pohodlnou terasu s výhledem na Petřín a Pražský hrad. Základní vstupné je 260 Kč, snížené 150 Kč. Galerie také nabízí roční členství, které stojí od 1000 Kč na rok – ovšem s volným vstupem kdykoliv. Otevřeno je každý den s výjimkou úterý (zavírací den) od 11:00 do 19:00 hodin, ve středu až do 21:00. Informace o výstavě a dalším programu naleznete na www.kunsthallepraha.org

Tomáš Hejna