V 99 letech nás opustil režisér Antonín Kachlík

Jiří Srstka z agentury Dilia včera oznámil úmrtí režiséra, scénáristy a spisovatele Antonína Kachlíka (Kladno, 26. února 1923), z jehož produkce je nejznámější pohádka Princ Bajaja. K dalším jeho počinům patřily film Pršelo jim štěstí, Smrt za oponou, Já, truchlivý bůh, Zločin v Modré hvězdě a další. Jeho tvorba byla silně ovlivněna jak dobou vzniku jeho filmů, tak i jeho vlastním levicovým smýšlením, které se odráží i ve vzpomínkách některých jeho kolegů a herců jako negativní osobní rys. Například Miloš Forman prozradil ve svých pamětech, že Kachlík patřil ke skupině aktivních filmařů, kteří se mu snažili zabránit v natočení jeho oscarového filmu Amadeus. Jinak byl ovšem označován jako jeden z nestorů české poválečné režie. S filmařskou činností přestal krátce před listopadovou revolucí. Poslední film – oblíbenou pohádku O zatoulané princezně – natočil v roce 1987.

Do komunistické strany vstoupil Kachlík už za svých studií na gymnáziu. Během války byl totálně nasazen v Německu, kde pomáhal hasit požáry po nočních náletech spojenců. Na toto téma natočil svůj jediný dokumentární snímek Co bylo totální nasazení (1984). Aktivní byl také v odboji a ihned po válce se zapojil do politického dění. V letech 1945 až 1946 studoval Vysokou školu politologickou a zároveň se stal zaměstnancem ministerstva informací. Později přešel na FAMU, kde studoval režii. Tu zde později mezi lety 1971 a 1992 také vyučoval. Mezi jeho žáky byli také Vladimír Merta nebo Zdeněk Troška. Sám považoval za jeden ze svých největších úspěchů objevení Jiřiny Bohdalové pro stříbrné plátno, což veřejně prezentoval v rozhovoru pro Aha! v roce 2015 slovy: „Já to říkám takhle – ano, Frič ji objevil, ale pro sebe! Pro film jsem Jiřinu objevil já!“. Kromě toho byl Kachlík během svého působení také divadelním režisérem a získal řadu ocenění.

Od roku 1961 se Kachlík prezentoval také jako spisovatel. Tehdy vyšla jeho první kniha Bylo nás deset z vojenského prostředí. Druhou v pořadí byl Kachlíkův román Červnové dny. Tím jeho beletristické působení v podstatě končí. V roce 2003 vyšla jeho kniha Jak se narodil Švejk a zemřel Hašek, kombinující vyprávění a dokumentární formu. Své vzpomínky vydal v roce 2009 pod názvem Můj stříbrný vítr a ve stejné době vyšla také kniha Nepovedené lásky aneb Mé zakázané scénáře. O rok dříve mohli diváci vidět dokument Křižovatky režiséra Antonína Kachlíka.

Antonín Kachlík zemřel 20. dubna 2022 ve svých 99 letech.

Tomáš Hejna

Pusťte si veřejně dostupný rozhovor s Antonínem Kachlíkem, který pro veřejnost připravila společnost Filmexport home video