Čekají nás festivaly i premiéry

Letošní jaro je na kulturní pořady a programy skutečně bohaté. Může za to především covid, který zapříčinil odložení mnoha projektů, festivalů a premiér. Nyní se snaží jednotliví interpreti, organizátoři a divadelní soubory dohnat čas, a tak se po dlouhém kulturním vakuu máme opět nač těšit.

Praha hostí jedinečnou sestavu skladatelů a dirigentů

Naše hlavní město hostí velmi jedinečný festival nazvaný Composers Summit Prague, účastní se ho najednou hned šestnáct velkých osobností především filmové hudby, což je počet, který na dlouhou dobu nebude nikdo schopen dát dohromady. K významným osobnostem patří Jeff Beal, držitel prestižní hudební ceny Emmy, Nan Schwartzová, držitelka Grammy, Conrad Pope, který pracoval na hudbě k Hvězdným válkám, nebo Christopher Young. Vyvrcholením bude 26. dubna jedinečný koncert v Kongresovém centru v Praze, kde se představí jednotliví skladatelé se svými nejúspěšnějšími hity, a to v doprovodu orchestru Prague Philharmonia. Vedle samotných skladatelů ho bude dirigovat také náš Jan Kučera. Kromě něj se z českých a slovenských interpretů mohou diváci těšit na Petera Wejsara, Zuzanu Michlerovou nebo Petra Hradila. Největším lákadlem jsou samozřejmě slavné filmové melodie. Zazní zde hudba z Hobita, Indiana Jonese, Matrixu, Spider Mana 3 a dalších snímků.

Cirk La Putyka opět zahajuje

novým nastudováním svého zatím nejnáročnějšího představení Cesty. Tentokrát jde o zcela výjimečnou příležitost hned z několika důvodů. Především jde o součást přerušovaných a odkládaných oslav 10. výročí vzniku tohoto uměleckého cirkusového tělesa. Premiéra musela být díky covidu několikrát odložena a nakonec se uskutečnila až minulý rok v září, kdy byla představení beznadějně vyprodána. Nyní soubor představení znovu nacvičil a přepracoval, přičemž se do něj promítne i současná situace na Ukrajině. Diváci se rozhodně mají nač těšit. Představení nejen že seznamuje diváky s historií slavného cirkusu Kludský, ale zároveň ukazuje to nejlepší, co moderní cirkus nabízí v oblasti žonglování, akrobacie a dalších cirkusových disciplín. Cesty mohou diváci navštívit v prostorách Azylu78 v tržnici v pražských Holešovicích, a to až do 14. května. První představení proběhne tuto sobotu 22. dubna. Vstupenky můžete zakoupit v síti GoOut.

Začne další ročník Febiofestu

Příznivci oblíbeného festivalu Febiofest mohou začít už 28. dubna, kdy festival odstartuje film Rogera Michela (Notting Hill) Vévoda z Wellingtonu. Celkem se na festivalu představí víc než 90 filmů různého zaměření, reprezentujících novodobou filmovou tvorbu. Hlavní část se jako vždy odehraje v Praze, odkud se potom festival postupně přesune do dalších měst. I letos byli ohlášeni laureáti festivalových cen Kristián, které si tentokrát odnesou ukrajinský režisér Oleh Sencov a český herec Karel Roden. Hlavní soutěž má letos sedm adeptů, které bude hodnotit odborná porota. Divácká porota, která hodnotí komedie, má letos za čestného předsedu herce Michala Suchánka.

Konflikt na Ukrajině ovlivnil samozřejmě i tuto akci, a tak organizátoři letos vytvořili zvláštní nesoutěžní kategorii určenou ukrajinským tvůrcům a filmům. Ta má dvě části, kdy jedna bude reprezentovat klasickou ukrajinskou filmovou tvorbu a druhá část současnou tvorbu především mladých ukrajinských filmařů, kteří se při své práci nějakým způsobem dotkli současné situace na Ukrajině. Mezi filmy se tak objeví například snímek Atlantida Valentyna Vasjanovyče, ukazující vizi budoucnosti Ukrajiny v roce 2025.

Konec Febiofestu je ohlášen na 4. května. Podrobný program naleznete na stránkách febiofest.cz.

Nový muzikál Jana Svěráka

17. května má v Divadle Na Fidlovačce premiéru muzikál Branický zázrak. Autorem libreta je známý český filmový režisér Jan Svěrák, který se také poprvé ujmul divadelní režie a představení s herci nastudoval. Hudební doprovod připravil Tomáš Klus, který si v muzikálu také sám zahraje jednu z hlavních rolí, a to po boku Veroniky Khek Kubařové, Martina Dejdara nebo Dušana Kollára.

Rock for People

Další tradiční festival se vrátil na kulturní kalendář, tentokrát hudební. Rock for People má letos na programu skutečné rockové hvězdy, kapely Green Day, Fall Out Boy, Royal Blood, MO, Idles a další. Festival se uskuteční v termínu 15. až 18. června v Parku 360 v Hradci Králové. K dispozici jsou poslední volné vstupenky, už minulý týden byl festival téměř vyprodán. Podrobný programe naleznete na webu rockforpeople.cz.

Na pražském výstavišti proběhne Metronom Prague

Jen o pár dní později, mezi 23. a 25 červnem, se uskuteční na výstavišti v pražských Holešovicích festival Metronom Prague. Fanoušky jistě potěší účast kapel Čechomor, Mňaga a Žďorp, Marpo & Troublegang 10Y, Underworld, Balthazar a dalších. Nejlevnější vstupenka na všechny tři přijde diváky na 2290 Kč. Jsou k dostání na webu metronom.cz.

Tomáš Hejna