Zemřel velký režisér Dušan Klein

Nenajde se zřejmě nikdo, kdo by neznal jeho úspěšnou sérii komedií o věčně zamilovaném doktorovi-básníkovi Štěpánku Šafránkovi a jeho trablích se ženami. Komedie Jak svět přichází o básníky, Jak básníci přicházejí o iluze, Jak básníkům chutná život i další pokračování jsou evergreenem české televizní zábavy a Dušan Klein si jimi postavil pomník nesmrtelnosti, stejně jako seriálem Hříchy pro pátera Knoxe, ve kterém dokonce vstupoval osobně divákům do obývacích pokojů jako vypravěč. A zapomenout nesmíme ani na nekonečný seriál Ulice, na jehož počátcích se Klein podílel.

Dušan Klein (původně Julius Klein) se narodil na Slovensku v Michalovicích 27. června 1939 a jako žid si během války mnoho protrpěl, když byl s matkou a bratry vězněn v židovském ghettu v Terezíně. Přežil a v roce 1958 začala studovat na FAMU, kde v roce 1963 úspěšně absolvoval se studentským filmem Ďábelská jízda na koloběžce. Už během studií pracoval jako asistent režie a získal tak do budoucna cenné zkušenosti. Začínal dnes již málo známými filmy a detektivkami, například Zatykač na královnu (1973, scénář Václav Šašek), Tajemství zlatého Buddhy (1973, scénář Ladislav Fuks), Případ mrtvého muže (1974, opět Václav Šašek) nebo Město nic neví (1975, scénář Karel Štorkán a Karel Cop). Známější jsou jeho detektivní seriály Případy podporučíka Haniky (v hlavní roli Vladimír Dlouhý), již zmíněné Hříchy pro pátera Knoxe a poněkud méně úspěšné volné pokračování Hříchy pro diváky detektivek (které vyšlo knižně v roce 2011). Podílel se ale také na slavných Bakalářích nebo na humoristické sérii 3+1 s Miroslavem Donutilem.

Mezi lety 1975 a 1991 působil jako režisér v barrandovských studiích, později se věnoval hlavně televizní tvorbě a adaptacím literárních děl. Výrazně se ale do povědomí veřejnosti dostal až se svými komediemi, zatímco řada jeho detektivních a špionážních filmů je spíš věcí pro nadšence a pamětníky. Poslední roky svého života strávil nejen točením filmů a seriálů, ale také pedagogickou zkušeností, když na filmových školách předával své zkušenosti mladým a začínajícím tvůrcům.

Dušan Klein zemřel v nemocnici 9. ledna 2022 po těžké a dlouhotrvající nemoci. Bylo mu 82 let.

Tomáš Hejna

Podrobnosti o jeho životě najdete v knize Petra Nového Dušan Klein aneb Jak režisérům chutná život, nakladatelství Dokořán v roce 2003