Otec nauky o společenském chování i olympijského sportu v Čechách.

Koncem ledna, přesněji 26. ledna 1861 se narodil Profesor PhDr. Jiří Guth-Jarkovský.

Zakladatel české etikety a diplomatického protokolu Československé republiky.

Vystudoval filosofii, matematiku a fyziku na Filosofické fakultě Karlovy university v roce 1883. Mnoho let vyučoval na pražských gymnáziích francouzštinu, češtinu a tělesnou výchovu.

Na základě přátelství s baronem Pierre de Coubertinem se stal zakládajícím členem Mezinárodního olympijského výboru (1894-1943), jediný, který nebyl ve výboru šlechticem. Přes odpor tehdejších Sokolů založil Český olympijský výbor. Takže na druhé olympijské hry v Paříži, které se konaly v souvislosti se Světovou výstavou 1900 již odcestovala i pětičlenná výprava Českých sportovců. Guth Jarkovský prosadil u olympijských her národní princip zastupování místo zastupování států (byli jsme přece v Rakousku-Uhersku). Několik let působil i jako jeho generální tajemník.

V letech 1919–1922 působil jako první ceremoniář prezidenta T. G. Masaryka. Mj. zavedl prezidentské úřadování na zámku v Lánech a zpracoval především podle francouzských vzorů „Společenský katechismus“. Mimochodem první vydání bylo vydáno již v době I. světové války, roku 1914!

Vyprávělo se o něm, že když z Hradu odešel, tak si prý všichni oddechli. Přísně totiž vyžadoval dodržování protokolárních pravidel a snad i měřil délku rukávů košil, které mají přesahovat rukávy u fraku.

Zemřel v roce 1943 ve věku 81 let a je pochován na Olšanském hřbitově.

Vydavatelství Olympia připravuje vydání současného pojetí etikety v praktickém životě, které se snaží reagovat na změny a současné trendy životního stylu. Nová kniha praktik a rad k úspěšnému zvládání společenských vztahů by měla vyjít ještě letos.

PhDr. Václav Soldát