Síň slávy – Karel Gott

Vážení přátelé, jak mnozí z Vás ví, Umělecké sdružení Artes uděluje již několik let prestižní cenu Mistr zábavního umění a spolu s ní uvádí také významné osobnosti českého zábavního umění její Síně slávy. Nyní je v ní již přes 70 osobností a v této sekci bychom Vám o těchto osobnostech rádi přinesli články a zajímavosti. A protože první osobností, která byla do Síně slávy uvedena, nebyl nikdo menší než Karel Gott, je první náš příspěvek právě o něm.

Zlatý hlas z Prahy nebo Sinatra Východu – tak mu říkali hlavně v zahraničí, konkrétně v Německu, kam pořádal častá turné, a kde ho milovali. Mnohé německé cestovní kanceláře dnes mají při zájezdech do Prahy na seznamu i jeho hrob na Malvazinkách. Jednou pro vždy to však pro všechny bude Božský Kája! Do Síně slávy zábavního umění ARTES byl uveden jako úplně první osobnost v roce 2016. Vybrali ho jeho kolegové a Karel Gott si přišel toto ocenění osobně vyzvednout do Divadla U hasičů. Ceny si velmi vážil, dokonce se objevuje i ve dvouhodinovém dokumentu „Karel“, kde ji drží v rukou při oslavě svých posledních narozenin.

Karel Gott na předávání cen Mistr zábavního umění.

Byl jedním z největších českých zpěváků přelomu 20. a 21. století, a dost možná tím úplně největším v české historii vůbec. Svým repertoárem zastupoval téměř všechny žánry – od dechovky přes lidové písně, vážnou hudbu, operu a operetu, muzikál až po blues, jazz, swing, rock´n´roll až po pop. Ano, dokonce i country bychom v jeho repertoáru našli. Vždyť celkem nazpíval na 2500 písní!

V roce 1958 se přihlásil do soutěže amatérských zpěváků jako Karel Matějíček, a když vyhrál, začal vystupovat po kavárnách. O dva roky později odešel kvůli zpěvu z ČKD a nastoupil na konzervatoř, kde studoval od roku 1963 operní zpěv. Pro publikum byl v té době celkem extravagantní, hodně vybočoval z řady, dokud nepřišly na počátku 70. let do populární hudby nové směry. Už v roce 1962 ale měl svůj hit – duet s Vlastou Průchovou „Až nám bude dvakrát tolik“. Ve stejném roce začal vystupovat v divadle Semafor, kde začal jeho skutečný vzestup. Díky písni „Oči sněhem zaváté“, kterou zde zpíval, získal svého prvního Zlatého slavíka.

V roce 1965 odešel ze Semaforu a s bratry Staidlovými založil vlastní scénu Apollo. Bohužel ho museli zavřít už po dvou letech, ale to už Gottova kariéra stoupala strmě vzhůru. Ladislav Staidl pro něj psal a Skupina Ladislava Štaidla (později Orchestr Ladislava štaidla) ho všude doprovázela, včetně jeho rock´n´rollového hitu „Trezor“. 1966 získal na Bratislavské lyře hlavní cenu a všimli si ho lidé z velké nahrávací agentury v Západním Berlíně, kde nazpíval svoji první singl desku. Důležité bylo také seznámení s Karlem Svobodou, který v příštích letech pro Gotta napsal jedny z největší hitů.

Skutečným sebevědomým profesionálem se stal Gott po návratu ze sedmiměsíčního angažmá v Las Vegas v rámci estrády Europa´68. Jeho představení nemělo příliš úspěch, následovala ale úspěšná představení v Kanadě a hlavně západní a východní Evropě, která mu dodala sebevědomí. Hned po návratu vyšlo jeho sólové album, které se stalo zlatým. Stále častěji se objevoval v zahraničních médiích, čímž rostla jeho popularita především v německy mluvících zemích.

Během 70. let stoupala jeho sláva a Gott se držel na prvních příčkách všech žebříčků, a to hlavně díky písničkám Štaidla a Svobody. Vyhrával řadu soutěží, vystupoval v mnoha zemích Evropy a dokonce v Japonsku. Vedle domácí produkce vycházela řada desek v Německu, kde se Gott už tehdy zařadil k nejoblíbenějším zpěvákům. Jeden čas se dokonce v Německu prodalo víc jeho desek, než desek Bee Gees a ABBY. V roce 1977 se stal nejpopulárnějším zpěvákem Sovětského svazu, když se jeho rusky nazpívané desky prodalo přes 4,5 milionu kusů.

Karel Gott se podepisuje do Knihy mistrů

Vyjmenovat všechny jeho úspěchy, turné a ceny by vydalo na velmi dlouhý článek, dokonce na celou knihu (a ne jedinou). Uveďme tedy jen pro zajímavost, že mezi lety 1973 až 1978 vzniklo v České televizi deset pokračování samostatného Gottova pořadu „Zpívá Karel Gott“ a několik dalších let se pravidelně objevovaly záznamy jeho vánočních koncertů z Lucerny. Několikrát se také objevil jako herec ve filmu, ovšem jen jednou v hlavní roli, a to v muzikálu Hvězda padá vzhůru. Když viděl kostrbatý výsledek, sám se dalších hereckých ambicí zřekl, zůstal však spojen s žánrem filmové písně.

Vyhněme se politickým otázkám pozdějších let, které se nijak netýkají Gottova pěveckého nadání a uměleckých úspěchů. Důležité je, že všechny politické zmatky přežil bez úhony a dál vystupoval, včetně zahraničních turné. V roce 1984 oslavil 20 let spolupráce se Skupinou Ladislava Staidla a o rok později získal jako první zpěvák pop music nejvyšší tehdejší možné ocenění národní umělec. Před revolucí v roce 1989 oslavil padesáté narozeniny vyprodaným koncertem v Lucerně. Šlo o jedno z posledních vystoupení se Skupinou Ladislava Staidla, později už vystupoval s Orchestrem Karla Gotta vedeným Pavlem Větrovcem.

Původně chtěl Gott v roce 1990 odetít ze showbyznysu, ovšem po úspěchu velkolepého turné po Československu a Německu zůstal i nadále aktivní. A dobře udělal. Po obrovském turné v zahraničí a Československu byl v roce 1991 uveden do Síně slávy hudebních cen Anděl a měl před sebou několik desek roku. Také v anketě Český slavík, která navázala na tradici původního Zlatého slavíka, se držel Gott stále na špici a s výjimkou let 1998 a 2012 si podržel první místo až do roku 2017. Od roku 2000 celkem šestkrát vyprodal O2 arenu.

Úspěšnou kariéru nepřerušila ani nemoc, která ho v posledních letech života trápila. S rakovinou úspěšně bojoval, dokonce tak, že se jeden čas zdál zcela vyléčeným. V roce 2018 se ovšem objevily problémy s krví, které nakonec přerostly v akutní leukemii. Zemřel 1. října 2019 ve spánku ve věku 80. let. Byl uspořádán státní pohřeb se všemi poctami, kterého se účastnily desítky tisíc lidí a stovky českých prominentů a osobností.

Tomáš Hejna

Foto František Jirásek, archiv Artesu