Michalovi by bylo 75 let!

Michal Tučný – král české country! Narodil se 11. ledna 1947.

Snad všichni ho známe z jeho písniček s Greenhorny, Fešáky a nakonec vlastní skupinou Tučňáci. Okamžitě dokážeme spolu s ním notovat jeho známé hity. Jen si připomeňme třeba „Červená řeka“, „Šlapej dál“, „Prodavač“, nostalgickou „Pane můj“, a pořád se bavíme bláznivou vyprávěnkou „Lojza a Líza“.

Byly jich desítky, jedna lepší než druhá. Mnohé skutečně zlidověly a zpíváme si je nejen u táboráků, ale i jinde na různých párty. Mnohdy nevíme, že je za nimi skladatel Zdeněk Rytíř a Michal.

O jeho éře s Fešáky vyprávěl Petr Novotný, jak se jim jednou podařilo „vyběhnout“ s Michalem. Dalo to práci, ale zdařilo se.

Namluvili mu, že je mimořádné odpolední představení a poctivě se na něj připravovali. Fešáci začali naplno hrát otevírací skladbu a Michal vchází na scénu na zvolání „Michal Tučný!“.

Michal vběhl na scénu a začal zpívat, neviděl do sálu oslněn reflektory, a čekal na vítací potlesk. Žádný nepřišel, znejistěl, ale to už se kamarádi pochechtávali. Nikdo v sále nebyl. Prostě kamarádi Fešáci.

V zákulisí býval nesmělý, měl trému, ale vždy usměvavý kamarád a skromná osobnost.

Václav Soldát