JOŽIN – IVAN MLÁDEK

Ivan Mládek se narodil 7. února 1942

Multiinstrumentalista, hudebník, bandžista, zpěvák, skladatel, textař, scenárista, malíř, pohádkář, komik a kdoví, co ještě.

Když v sedmdesátých letech vstoupil do klidného rybníku české popmusic Banjo Band Ivana Mládka, byla to přímo bouře na ustálené hladině. Nezvyklý až bláznivý humor, svižná a břeskná muzika vycházející z tehdy již velmi populární country, ale nedaleko od zažitých známých lidových popěvků. Byl to objev, který okamžitě nalezl příznivou odezvu posluchačů všeho věku.

Ivan Mládek, který to celé vymyslel a realizoval, tehdy ani netušil, co to udělá a že to vydrží dlouhá desetiletí téměř 50 let. A vůbec to nevypadá, že by éra této muziky a humoru v budoucnu zanikla.

Ing. Ivan Mládek vystudoval Vysokou školu ekonomickou. Miloval jazz a založil v roce 1955 svoji první skupinu Storevill Jazz. V následujících letech hrál i v poetickém klubu Viola, Vysokoškolském klubu Vltava a dalších. Jako sólový bandžista postupně hrál v řadě dalších skupin, vesměs s country zaměřením – KTO, Mustangové aj. Půl roku kolem 1968 hrál i na balalajku v ruských klubech v Paříži.

Nakonec ale založil vlastní Banjo Band Ivana Mládka, originální sestavu výborných muzikantů. Poprvé se Banjo Band objevil na Country festivalu 1970 v Lucerně, za pět let se ale profesionalizoval.

Postupně kolem sebe soustředil několik originální bavičů jako jsou Lenka Plačková v jejích „okurkových“ brýlích, „koktavý“ Milan Pitkin, který vždy ví „vo čem to je“, „“zpěvák fantastických tanečních kreací“ Ivo Pešák a další.

Ivan Mládek složil přes 600 písniček, z nichž mnohé zlidověly a lidi si je rádi zpívají při nejrůznějších sešlostech. Nemusí ani znát dokonale slova, ale chytnou rytmus a notují si „Linda, a Linda…“, „Pochod Praha – Prčice“, „Medvědi, nevědí, že tůristi nemaj zbraně…“ a vždy „Jóžin z bážin.“

Za vším a mnoha dalšími atrakcemi je Ivan. Renezanční člověk mnoha uměleckých profesí.

V osmdesátých letech začíná i svoji malířskou kariéru. Vytváří, jak sám říká, antiperspektivní malířský styl. A již vytvořil přes 500 obrazů, vesměs „olejů na plátně“. Tak zde Prokop Diviš zkouší svůj bleskosvod.

Postupně vydal třináct LP desek a 35 CD. Se svojí skupinou účinkoval v Polsku, Belgii, USA, Rusku a dalších zemích.

Nezapomenutelné jsou i jeho „moderní úpravy“ klasických pohádek s konečným zcela crazy vyzněním.

Samozřejmě mnohokrát účinkoval v televizi. Nejen se svými písničkami v těch nejlepších zábavných show jako například „Možná přijde i kouzelník“. Ale časem napsal a realizovali ucelené programy, např. Čundrcountry Show, Noha XXII.

Připomeňme si jen několik jeho TOP, z jejichž názvů je znát styl jeho humoru.

Písničky:

Dáša Nováková

Jožin z bažin

Linda

Prachovské skály.

Gramodesky a CD:

Ta country česká, ta je tak hezká

Ej, Mlhošu, Mlhošu

The Best Of Banjo Band.

Knihy:

Zápisky šílencovi

Obrazy:

Vyhnání z ráje

Noemova archa

TV programy:

Čundrcountry Show (1994)

Cyranův ostrov (2008)

A všude rozdává plno humoru. V nedávné době i seniorům při neformálních setkáních a jakýchsi minikoncertech.

Ivan Mládek byl jedním z prvních laureátů ocenění MISTR zábavního umění 2016. Tenkrát byl oceněn v kategorii Zpěvák. Když si šel na podium pro diplom, tak s omluvným úsměvem špitnul Karlu Gottovi, který seděl v první řadě „Promiň Karle!“.

Václav Soldát