Našli jsme v archivu – Romance za korunu

Při vzpomínce na Naďu Urbánkovou jsem se ponořil do svého archivu a nalezl dnes už zapomenutý článek z časopisu Kino, ročník XXX, číslo 8 z roku 1975, který pojednává o tehdy právě natáčeném a dnes rovněž pozapomenutém filmu Romance za korunu Vladimíra Kaliny a Zbyňka Brynycha. Mimochodem je opravdu škoda, že se tento film neobjevuje v televizi častěji. Proč? Ne snad kvůli kvalitě samotného filmu a předlohy, ta poněkud pokulhává. Odehrává se ale v Junior-klubu a je doslova plný hereckých a hlavně hudebních hvězd. Karel Gott, Helena Vondráčková, Jiří Schelinger, Rudolf Cortéz, a s nimi řada melodií od Karla Svobody, Ládi Štaidla, Zdeňka Borovce, Zdeňka Rytíře, Jiřího Brabce nebo Františka Ringo Čecha. Velmi známá se stala hned úvodní píseň, kterou nazpíval Karel Gott – Paganini. „Mít talent, co měl Paganini…“ – však ji znáte.

„Aplaus, aplaus, tleskat nahoru, otočte se, aby paní Urbánková zmizela,“ zmiňuje autorka článku Jana Krejchová poprvé v článku také Naďu Urbánkovou, která v této scéně doslova zmizí mezi diváky na parketu. Daleko podstatnější je ale pasáž o něco dál, která navazuje na rozhovor se zde rovněž hrajícím Petrem Nárožným, který si zde poprvé zahrál roli číšníka, a kde se píše: V jistém slova smyslu můžeme mluvit o debutu i u Nadi Urbánkové. Poprvé vytváří před kamerou téměř muzikálovou roli. „A jsem za ni moc vděčná, protože podobný typ postav mě vždycky přitahoval. Navíc je opravdu radost v tomto filmu dělat. Ve štábu se sešla parta lidí, kteří fantasticky rozumějí své práci, každý z nich přesně ví, co chce. Režisér nám nechává dostatek prostoru pro improvizaci, nevyžaduje na nás nemožné, u každého vychází z jeho vlastního naturelu. Nemusím se do ničeho nutit nebo si vymýšlet něco falešného. Jde opravdu o výbornou spolupráci.“

Uvádíme jako vzpomínku na jednu z nejlepších českých zpěvaček minulého století Naďu Urbánkovou, bývalou předsedkyni Artesu.

Tomáš Hejna