Když film zabíjí – I. díl, Měl být Sovou

Umřít pro film, to je název knihy Václava Junka, bývalého režiséra, dramaturga, jeden čas vedoucího programu Lucerny a také několik let předsedy Uměleckého sdružení Artes. Pojďme se ale podívat na osudy několika herců, kteří opravdu položili život za své celoživotní umění bavit lidi prostřednictvím filmu. Jak zemřeli, co je v životě pohánělo a jaký je jejich odkaz?

Legendární primář Sova v podání Ladislava Chudíka si získal všechny diváky díky svému nadmíru lidskému jednání a společenskému chování, které bylo veskrze gentlemanské, upřímné a otevřené. Nebál se být přímý ani k vlastnímu synovi, natož potom ke svým podřízeným, navíc pokud byli „špatní“. Ovšem původně měl v této roli excelovat někdo úplně jiný. Dokonalý herec s průpravou Národního divadla, u kterého i ta nejmenší divadelní či filmová role byla procítěná a jedinečně podaná. Karel Höger (1909 – 1977), člověk a herec, na kterého vzpomíná několik generací jeho mladších kolegů, kteří se s ním během jeho života setkali. Uměl zahrát cokoliv, od prince po krále (i v historických dramatech), od zločince po klasického kladného hrdinu, většinou ale hrál postavy otevřené k divákovi, lidsky přívětivé a zároveň vážné.

Höger byl zejména herec divadelní, který se proslavil v řadě tradičních rolí. Dnes bychom řekli, že patřil mezi herce vyloženě Shakespearovského typu, tedy mezi ty nejlepší z nejlepších. Však je také hrál. V roce 1977 dal ovšem z Národního divadla, jeho dlouholeté domovské scény, výpověď. Nikdo tehdy netušil, že se jedná o čin hodný jasnovidce. V té době už byla řada scén seriálu Nemocnice na kraji města s ním v hlavní roli natočena. Ale Höger dal výpověď v divadle, kde předtím působil třicet sedm let, a během pouhých dvou dnů se odebral na odpočinek – ten věčný. Zemřel a svoji poslední skutečně velkou roli nikdy nedokončil. Scény s ním musely být, v rámci tehdejší praxe, přetočeny, a dál se pokračovalo bez něj. Dnešní diváci oblíbeného seriálu tak ani neví a netuší, že primář jejich oblíbeného týmu mohl původně vypadat úplně jinak. A popravě je i dost těžké si to dnes představit. Sova je prostě Ladislav Chudík, a nikdo jiný.

Tomáš Hejna