Mistři se rojili

Téměř na den před rokem, se v Divadle U Hasičů scházeli pozvaní hosté na udělování ocenění MISTR ZÁBAVNÍHO UMĚNÍ za rok 2017. Slunečná říjnová neděle sváděla k procházkám po nábřeží či na chaty, přesto se ale odpoledne scházeli osobnosti zábavních žánrů ke slavnostnímu ceremoniálu. Nejdříve se hodně postávalo venku a účastníci vyhlíželi, kdo ještě přijde.

Bylo jich dost. Lonští laureáti Václav Hybš, Jiří Adamec, Yvetta Simonová, hvězdy jako Michal David, Eva Pilarová, Josef Dvořák, pamětníci jako Gustav Oplustil a další známí tvůrci. Protože ale všechny mimo jiné čekalo televizní natáčení záznamu ceremoniálu, tak režisér Václav Junek zavelel ke svolání do sálu divadla.
Někteří ještě zvládli sklenku vína a těšili se na ochutnávku piva po skončení. Zdravení, setkávání někdy po létech, seznamování. Ono tam totiž bylo i dost lidí, kteří jsou spíše „šedé eminence v pozadí zábavy“, třeba spisovatelů, novinářů, manažerů i představitelů významných donátorů této donedávna nepříliš známé akce (vždyť byla letos teprve podruhé). Někteří se představili při předávání cen jménem Nadace Život umělce, Sdružení výkonných umělců, Obce spisovatelů České republiky atd. Hlavní záštitu ale mělo Ministerstvo kultury ČR, Český rozhlas, a další důležité instituce (podrobně uvádíme v Buletinu 2017).
Celá tato akce je totiž docela mimořádná. Hlavně tím, že výsledky neurčuje jen tak nějaká anketa či výrok odborné poroty. Tady hlasují umělci zábavních žánrů, tedy kolegové a současně soupeři v boji o přízeň diváků i kritiky, přátelé a třeba i závistivci. A tak resumé vychází z anonymního doporučení, tentokrát 327 tvůrců z branže, členů kolegia ARTESU.

Ceremoniál brilantně vedl opět Petr Jančařík. Někteří ocenění se nemohli zúčastnit osobně a tak za sebe vyslali své zástupce. Karel Gott v Mnichově přebíral cenu „Zlatá slepice“ a do Prahy se prostě nestačil vrátit, Marta Kubišová byla na své poslední koncertní šňůře po republice a František Polák se vzpamatovával po operaci. Jediným programem bylo předávání cen a tak si všichni užívali osobní vyjádření a časté bonmoty donátorů a hlavně oceněných.

Eva Pilarová konstatovala v reakci na převzetí ocenění „holt to odzpívat nemůžu, a protože zpěváci toho většinou moc nenamluví, tak jenom upřímně děkuji“.

Michal David si pochvaloval, že dostat cenu od kolegů je to největší ocenění v naší branži. A s úsměvem sebeironicky zaperlil, že „při vší skromnosti, vše, co jsem napsal, je výborný“.

Karel Vágner připomněl své učitele, Karla Vlacha, Josefa Vobrubu, Gustu Broma a další a po vzoru Michala Davida se připojil, že „vše co dirigoval a aranžoval je také výborný“.

Vlatimír Poštulka také především vzpomněl na své učitele, jako byli Zdeněk Borovec, Ivo Fischer, Pavel Vrba a další. A své poděkování skončil krásným výrokem „Poezie je pravda duše“.

Gustav Oplustil při vyhlašování ceny Františku Polákovi (připomínáme serii „Možná přijde i kouzelník“) vyhlásil, že režisérovo slovo je vždycky svaté, stejně jako maminky. A v pokračování úsměvně ironické nálady na jevišti dal k lepšímu svoji zkušenost: „Režisér si musí vybrat dobré spolupracovníky. Ti za něj všechno udělají a režisér pak slízne smetanu“.

Překvapení a možná i mírné dojetí neskrýval Miloš Skalka. Celý život prý přemýšlel, co to vlastně dělá. Teď už ví, že to bylo zábavní umění. A vyhlásil, že už se těší na to, až ho bude manželka posílat vynést odpadky, tak určitě řekne“ Vynes smetí, MISTŘE“.

Svoji radost neskrýval Josef Dvořák. Uvedl, že to je příjemné a užívá si to. Protože je v přebírání cen nováček, je to poprvé. „Kvalitních umělců je nás mnoho a já se s nimi konečně stavím do řady“. Povolal na pódium svoji ženu Jáju ke svátečnímu polibku.

Dáda Patrasová poděkovala všem, co mají děti a cenu věnuje svým dvěma.

Milan Drobný, předvedl své opálení a trvale optimistický úsměv. Jeho cédéčko s operetními a operními hity se stává opravdu počinem roku.

Letošní předávání MISTRŮ zábavního umění mělo opět výbornou atmosféru. Hlavní organizátor a režisér Václav Junek (mj. tentokrát i televizního záznamu, který odvysílala TV CS film) v závěrečném rozloučení připomněl, “Sešli se tu ti, kteří spolu mluví“ Pozval na MISTRA 2018, který bude opět v Divadle U Hasičů v neděli 14. října 2017.

„Hvězdy, udělejte si okénko“!
Nezapomeňte příští rok opět hlasovat, těšíme se na Vaši účast.

Václav Soldát