První dáma populární hudby

Yvetta Simonová – 94 let!!!

Je to až k nevíře, ale opravdu se v roce 1928, 4. listopadu narodila dlouholetá hvězda české popmusic, ještě pod jménem Roubalová.

Jako slušné děvče z dobré rodiny chodila do baletu a do klavíru, a navíc jí bavilo zpívat, takže brala i soukromé hodiny zpěvu. Uměla to asi dobře, takže ještě zamlada našla uplatnění u operety v Bratislavě.

Ale už v padesátých letech se objevila v Praze, kde zpívala zvláště s orchestrem Zdeňka Bartáka. To už měla za sebou i zpívání v dívčí skupině „Lištičky“ v legendární kavárně Vltava, která byla jakousi líhní nových hvězd populární hudby (mj. i Karla Gotta, Karla Krautgartnera aj.).

Měla postupně tři manžely, s prvním, Františku Spurném, má syna, který v současnosti manažeruje známé Divadlo u Hasičů. A protože jméno „Spurný“ se nelíbilo Janu Werichovi, tak jí přesvědčil, že se bude jmenovat Simonová.

Její kariéra nabrala obrátky zvláště v šedesátých letech. Také proto jí dnešní „…sátníci.“ milují, pamatují si a rádi poslouchají její písničky. Zatím jich bylo více než pět set. Hodně s trvalým partnerem Milanem Chladilem a v podání Orchestru Karla Vlacha (ten byl nakonec jejím třetím manželem). K Vlachovi jí přivedl dramaturg Vladimír Dvořák a napsal pro ně písničku „O nás dvou“. Škoda, že Milan zemřel, když mu bylo jen 53 let.

Rád slyším její hlas, když místo Květy Fialové zpívá ve filmu Limonádový Joe „Whisky, to je moje gusto“ či „Když v báru houstne dým“.

Zpívá pořád, třeba alespoň při setkáních se seniory a má vždy obrovský úspěch. Vždyť vyrůstali na jejích písničkách.

V roce 2017 jí udělil prezident Zeman vyznamenání Za zásluhy. Ve stejném roce byla uvedena do Síně slávy zábavního umění

Velmi vážená a nám všem milá kolegyně!

Samé zdraví, stále dobrou náladu a klidné a spokojené dny

Umělecké sdružení ARTES