„Podařilo se nám změnit tvář Artesu,“ říkají o své spolupráci Jožka Zeman a Tomáš Hejna

Sešli jsme se v sídle ARTESU na Senovážném náměstí. Malá kancelářička cca 4 x 5 metrů, když se člověk chce otočit, aby vyšel na chodbu. Všude se musí šetřit, a tak z původně dvou místností zbyla jen jedna pro „šéfy“, produkci, redakci webu i pravidelné schůzky Výboru a přijímání hostů. Nestěžujeme si. I fotky, udělané přes psací stoly, ukazují na jedné straně velkou knihovnu literatury o zábavě a na druhé fotky a velké tablo Mistrů zábavy a osobností Síně slávy zábavního umění. Víc se tam už nevejde.

Pracovní atmosféra a téměř intimní prostředí se stalo tentokrát i místem pro rozhovor se dvěma protagonisty ARTESU, předsedou Jožkou Zemanem a nejbližším partnerem, novinářem a spisovatelem Tomášem Hejnou, šéfredaktorem Nakladatelství Olympia.

Léta již úzce spolupracujete. Co to přineslo?

JZ: Ta spolupráce je doopravdy velmi úzká. Všechno, co děláme, děláme s Olympií. Tomáš je něco jako náš umělecký šéf, dramaturg. On má totiž v té umělecké části „tah na bránu“, přichází pořád s nějakými nápady, vylepšeními. Bez Olympie bychom nebyli tam, kde dneska jsme. Ty to nemáš Tomáši rád, když Tě chválím, ale skutečně: Olympie je pro nás dominantní.

TH: Jožka trošku přehání. Jsou tady za námi nějaké projekty, za které jsem hrozně rád. Třeba několik knížek, které vyšly právě ze sféry zábavy. Jsem rád, že jsme se ve spolupráci s ARTESEM dostali zase o kousek dál. Třeba při vydávání časopisu Forbína, na webových stránkách www.zabava-artes.cz, při naší účasti na základních projektech, jako jsou Mistři zábavního umění.

Vítání při příchodu

JZ: Právě Mistr konečně dostal podobu, kterou jsme od začátku chtěli. A otevřeli jsme velkou Síň slávy zábavního umění. To jsou dva naše hlavní projekty. Konečně dostaly i dobrou publicitu, a to je zásluha především Olympie. Otevřela nám hodně kontaktů. A třetí věc, konečně máme kvalitní časopis, který jsme nazvali FORBÍNA podle známých předscén V+W a W+H (Voskovec + Werich a Werich + Horníček, pozn. red.). Časopis propagující zábavu, tvůrce, osobnosti, ale i publikace, inscenace a dění v zábavním umění. My už nejsme nějaká agentura artistů a několika estrádních umělců.

TH: Za poslední dvě léta se nám podařilo změnit tvář jak MISTRA, tak právě mediálních prostředků prezentovaných Artesem. Jsem rád, že i za naší aktivní účasti. Právě čtvrtletník Forbína je konečně naší kvalitní vizitkou a myslím, že má obrovský potenciál. V návaznosti na to jsme posunuli i naše artesovské webové stránky do současnosti. Myslím, že se tím podařilo změnit přístup jak k umělcům zábavy, tak k veřejnosti, přešli jsme do jednadvacátého století. Současně jsme se ale vrátili i ke kořenům. Soustavně se věnujeme propagaci osobností, snažíme se objevovat i zapomenuté momenty a tvůrce, hledáme „střípky z historie zábavního umění“. Projekty, které mají přiblížit historii zábavy současným lidem. Češi jsou nevděčný národ a zapomínají občas na lidi a události, které nás formovaly.

JZ: To je třeba i Tvůj nový projekt, sborník – či spíše umělecká revue APOLLÓN. Na tom budou určitě rádi spolupracovat více i kumštýři, přímí aktéři dění a událostí zábavy. Od toho si oba hodně slibujeme.

TH: Já si samozřejmě vážím zkušeností i vzpomínek starších. Mám vlastně možnost se dozvědět i věci, které jsou tak trochu zákulisní – a ty pak využít i ve svém psaní. Mám možnost v této zavedené branži něco nového navrhnout. Nezáleží ani tak na věku, vždy se dá najít nějaká střední cesta, kdy se naše generace mohou dohodnout, že „takhle to může bejt, a tak by to mělo bejt“. Myslím, že taková mezigenerační spolupráce je velice důležitá.

JZ: Za tu starší generaci mluví to, co dokázali, výkony. Za tu mladou, a je jich, když to spočítám na prstech obou rukou, jen málo, kteří mají přímé zaměření lidi bavit, za tu ještě nemá moc co mluvit. Ono lidi bavit je daleko těžší, než je rozbrečet. Rozbrečet není problém, ale bavit umí málokdo. A ty minulé generace kumštýřů, kteří v minulé době dělali humor, zábavu, to měly velice obtížné. To ti mladí nemusí vědět, ani necítí potřebu.

Jedna z věcí, na kterou jsou Jožka i Tomáš pyšní, je časopis Forbína, který si můžete zdarma přečíst nebo stáhnout na našich stránkách

Krátký pohled do budoucna.

TH: Hlavní jsou a budou MISTŘI. Už se nám v minulých dvou letech podařilo, že to bylo vedle oceňování opravdových osobností zábavy současně po létech i setkávání tvůrců, mezižánrové a velmi neformální. Po tom sami léta volali.

Letošní ročník, již sedmý, bude v září v Divadle Lucie Bílé. Ta nejen, že poskytla prostor, ale současně převzala záštitu, bude jakousi hostitelkou seriózního předávání i přátelského setkání. Dali jsme tomu novou tvář, nové logo, nový scénář.

JZ: Je to poděkování těm lidem, kteří celý svůj aktivní život věnují zábavnímu umění. Moderovat to nebude žádný typický konferenciér – moderátor, ale současně bavič, a to je Aleš Cibulka.

A hlavní je, že o udělení ocenění rozhodují kolegové, „Kolegium“, zpěváci, herci, tvůrci, novináři, prostě kolegové a vlastně i konkurenti z branže. A to jsou ti minulí MISTŘI, a je jich už pětapadesát, a další uvedení do Síně slávy. Žádná porota, žádné hlasování fanoušků, ale tvůrci sami. MISTŘI jsou už zvoleni a brzy je zveřejníme.

Jsou to dvě samostatné kategorie: MISTŘI zábavního umění a SÍŇ SLÁVY ZÁBAVNÍHO UMĚNÍ. Přemýšlíme ještě o doplnění o LEGENDY.

TH: Rádi bychom v příštích letech společně vytvořili nějakou publikaci o tvůrcích ze Síně slávy. Už jich bude brzy téměř stovka. Samozřejmě bude pokračovat Forbína a nově bude APOLLóN. Ten hodláme směrovat především do uměleckých organizací, uměleckých škol, pedagogických škol, všude tam, kde umění a kultura tvoří nosnou část výuky a zájmu. Artes prostě pokračuje a bude pokračovat dál, i s Olympií. A to je to hlavní.

Tak ať se vám daří!

Václav Soldát

Samostatné rozhovory naleznete v sekci https://zabava-artes.cz/category/rozhovory/

Tomáš Hejna: https://zabava-artes.cz/rozhovory/jak-se-delaji-knizky/

Jožka Zeman: https://zabava-artes.cz/rozhovory/kral-diskohratek-jozka-zeman/