Petr Janda 80

narozen 2. května 1942

Otec a legenda českého rocku! Skladatel, textař, rockový zpěvák, kytarista, ale umí i klávesy a královský nástroj: housle. Frontman legendární skupiny Olympic.

To rockování mají vlastně v rodině. Mladší bratr Slávek je leadrem skupiny Abraxas a dcera Marta se prosadila jako rocková zpěvačka v Německu.

Petr začínal se skupinou Sputnici v roce 1959, ale za pár let si založil vlastní kapelu, skupinu Olympic, se kterou léta působil ve stejnojmenném klubu ve Spálené ulici.

Jeho nástup do české popmusic byl opravdu „dynamit“! Tvrdý zvuk, chytlavý rytmus, česká poetika a český zpěv oproti jiným rockovým kapelám, to bylo něco nového a jiného, než dělali ti ostatní. Došel až k hardrocku, ale vždy dbal na melodiku.

„Dynamit, dynamit, udělá bum, Dynamit, dynamit, rozboří dům,

Dynamit. já chtěl bych mít, Dynamit, to je můj hit“.

Jednoduchá říkanka, ale opravdový hit, který „boural sály.

Dodnes si vzpomínám na zážitek. Připravovali jsme velkou show někde na Moravě. Přírodní amfiteátr, kolem tří tisíc diváků, vyvrcholení Olympic. Horko, hodně vína. Před podiem lidi tančili a jásali.

Najednou zaznělo: „Straší teta Agáta, teta Agáta, teta Agáta,

                                    Byla příliš bohatá …a ke všem lakomá…“atd.

Rozdovádění tanečníci vtrhli na jeviště až začali porážet aparaturu. Výzvy pořadatelů nepomáhaly. Tak musel zpátky na podium Petr a uklidnit dav. Bez nějakých problémů okamžitě poslechli. Po nějaké době mohla show pokračovat, trvala nakonec přes tři hodiny. Ale Petr dokázal autoritu a sílu své osobnosti a své muziky.

V roce 1963 zazářil Olympic v Semaforu v revue „Ondráš podotýká“ a bylo jasno. Je tu zbrusu český rockový fenomén. V kapele začínalo hodně osobností té doby, od začátku to byl Pavel Chrastina, pak nějaká léta Jiří Korn, zabubnoval si u nich František Ringo Čech. Popularita stoupala. Za vším byl skladatel a zpěvák Petr Janda. Zpívali s ním další i populární hvězdy, např. Petra Janů.

V letech 1981-1983, tedy třikrát za sebou získal Olympic Zlatého slavíka, vlastně si to zopakoval i v letech 1996-98, kdy třikrát vyhrál Českého slavíka.

Petr Janda a Olympic několikrát deklarovali, že skončí. Nevydrželi to. Petr Janda se nechal slyšet „Pokud hrají Rolling Stones, tak my můžeme taky!“

Petr Janda získal v roce 2019 ocenění MISTR zábavy a byl zapsán do Síně slávy zábavního umění.

Václav Soldát