MASTER PRIX 2023

Spřízněná Nadace Život umělce uděluje již mnoho let Senior Prix umělcům nad sedmdesát let. Od letošního roku se cena přejmenovala na Master Prix, aby lépe již v názvu vyjadřovala, že umělci jsou oceňováni za celoživotní mistrovství ve svém oboru.

Umělecké sdružení ARTES každoročně nominuje pět tvůrců zábavního umění. Za uplynulé léta jsou jich už desítky oceněných,

Minule jsme vám představili držitele Senior Prix za rok 2022 (najdete na tomto webu/kultura).

A teď Vám začínáme představovat postupně naše nominanty na rok 2023. Vždy s krátkou charakteristikou. Podle abecedy je na řadě skladatel Zdeněk Barták.

Zdeněk Barták

Narodil se 31. srpna 1954

Hudební skladatel a producent.

Po vystudování Státní konservatoře v Praze začínal jako řadový hudebník ve slavném orchestru svého otce Zdeňka Bartáka. Byl ale i rockový muzikant ve skupině legendárního rockera Pavla Sedláčka i ve skupině Kroky.

Brzy začal skládat pro špičkové zpěváky populární hudby, např. pro Michala Davida „Nenapovídej“ či „Non stop“, Hanu Zagorovou, Helenu Vondráčkovou a další. Začal skládat filmovou muziku, např. pro filmy „Vítr v kapse“, „Láska z pasáže“ a mnoho dalších filmových hitů.

Stal se posléze dvorním skladatelem pro režiséra Jaroslava Soukupa Zejména složil hudbu pro TV seriál „Zdivočelá země“.

Málo se ví, že je našim prvním nositelem dvou „asijských Oskarů“ z Japonska za hudbu k muzikálům na motivy W. Shakespeara.

V roce 2021 získal ocenění Mistr zábavního umění.

Václav Soldát