Zkusili jsme něco nového!

Artes není jen o předávání cen Mistr zábavního umění, ani o naší Síni slávy a Síni legend, je i o velkých osobnostech českého zábavního umění, i o jeho historii, ale zejména je o lidech! A tak jsme během let vyzkoušeli spoustu různých projektů, pořádali jsme různé programy pro všechny věkové kategorie a snažili jsme se lidem připomínat to nejlepší, co české zábavní umění může nabízet. Český divák je ale stále více náročný, chce neustále něco nového. A tak jsme jako Artes řešili na prvním zasedání nového výkonného výboru kam se bude naše další činnost ubírat, co všechno můžeme lidem nabídnout a jak to uděláme. Námětů se sešlo mnoho, ale co z připravených projektů opravdu uskutečníme, to ukáže čas. Nicméně Artes se nevyhýbá ani akcím v menším měřítku, jako jsou třeba besedy s umělci nebo přednášky o historických osobnostech. A úplnou novinkou, kterou Artes vyzkoušel právě dnes, jsou stále více populární kvízy.

Ve Velkých Přílepech není Artes rozhodně neznámou institucí. Pravidelně tu přispívá na akce pro děti, minulý rok byl jednou z partnerských organizací výstavy 100 osobností na Kralupsku, Slánsku a Kladensku, pod jeho hlavičkou tu pravidelně přednáší o velkých osobnostech českého zábavního umění Tomáš Hejna a dnes právě on vyzkoušel s místními seniory první filmový kvíz. Malý salonek v místní restauraci zaplnilo asi dvacet seniorů, kteří byli zvědavi na nový druh zábavy, o kterém většinou zatím jenom slyšeli. Dvacet pět ukázek, k nim padesát osobností. Tomáš Hejna provedl všechny přítomné filmovou tvorbou první republiky i pozdějších epoch, zejména 60. – 80. let. A nezůstalo samozřejmě jen u pokládání otázek a odpovídání. Jak je u něj běžné, ke každému filmu nebo osobnosti přidal Tomáš Hejna nějakou tu drobnou zprávičku navíc, zajímavost, o které většina lidí nejvíc, a které jsou většinou jen pečlivě uzavřeny ve starých knihách a časopisech.

Vlasta Burian, Oldřich Nový, Václav Trégl, Adina Mandlová, Nataša Gollová, Vladimír Menšík, Stella Zázvorková, Lubomír Kostelka, Karel Heřmánek, Vladimír Dvořák, Jiřina Bohdalová, Rudolf Hrušínský a desítky dalších legend a osobností dnes ožily před tímto publikem v nesmrtelných scénkách z nezapomenutelných českých filmů, které jsou většinou součástí zlaté kolekce českého filmu. Konec kvízu, kde vítěz s nejvyšším počtem správných odpovědí získal drobnou sladkou odměnu, byl zakončen nadšeným potleskem, zájem byl dokonce takový, že se musely přidat další ukázky z náhradního programu, a že se místní senioři rozhodli rovnou pro další dva podzimní termíny nových kvízů.

Filmové kvízy rozhodně nejsou programem, na kterém by Artes mohl stavět svoji další činnost. Mohou se ale stát vítaným zpestřením, doplňkem, který bude dál rozvíjet naši snahu propagovat a připomínat divákům velké osobnosti historie zábavního umění. A tak je možné, že po dnešním velmi uspokojivém výsledku prvního pokusného filmového kvízu ve Velkých Přílepech budou následovat i další a na dalších místech.

Jan Steiner