Nové Retro je na trhu, hned dvakrát!

Milí čtenáři, opět je na čase informovat Vás o právě vydaném časopisu Retro, který nemůže chybět v rukách nikoho, kdo má rád české umění a kulturu. A samozřejmě ani žádného nadšence pro české osobnosti. Tentokrát má na tom největší podíl nám dobře známá publicistka a spisovatelka Blanka Kovaříková, se kterou jste se už na našich stránkách setkali. A na co se můžete těšit? Zejména je to velmi pěkně napsaný článek o Petru Kostkovi, jeho herecké kariéře a o pozoruhodné historii celého rodu Kostků, který patří k nejstarším hereckým rodům u nás.

Abychom ale nevychvalovali pouze jeden článek, řekněme si také o dalším obsahu. Jana Marxtová vás přesvědčí, že i když jméno Nataši Gollové rezonuje mezi lidmi velmi často, přesto se o ní dá napsat hodně nového a překvapivého. Zajímavý je i článek o Rudolfu Deylovi mladším a Vítězslavu Vejražkovi, kde je připomenuta našim čtenářům již známá kniha Antonína Jedličky Když herci nehrají… Jako vždy potěší krátký článek o Vladimíru Menšíkovi, tentokrát o jedné z jeho největších rolí, když si v několikadílné inscenaci zahrál Alexandra Dumase. Článek stojí za přečtení i proto, že je v něm zmiňován Gustav Oplustil, Mistr zábavního umění.

Setkáme se tu s Marií Rosůlkovou, Stellou Zázvorkovou, Václavem Krškou, Oldřichem Novým i Miki Volkem. No a zajít si můžeme také k Pinkasům nebo na Barrandov do filmových ateliérů. S vyprávěním o prvním zde natočeném filmu jsme sice Retro předběhli, článek naleznete na našem webu, nicméně příspěvek Jaroslava Spěváčka stojí za přečtení a mnoho zajímavého k našemu článku doplňuje.

Redakce Retra ovšem vůbec nezahálela, a tak pro nás připravila hned dvě čísla zároveň. Spolu s klasickým Retrem totiž vyšel také další speciál Retro Legendy! Z titulní strany se na nás dívá první dáma českého humoru Stella Zázvorková, které je číslo věnováno. Její osobě je věnováno hned několik zajímavých článků, včetně jinak mnohem méně často uváděného Jana Zázvorky nebo její švagrové Idy Zázvorkové, jimž jsou zde věnovány samostatné příspěvky. Ze stránek k nám promlouvají výborní publicisté a vracíme se spolu s nimi k řadě úžasných filmů i divadelních rolí, v nichž se Zázvorková za dobu své herecké kariéry objevila. A protože mezi její herecké partnery patřili například Jan Werich, Václav Lohniský, Ilja Prachař, Miloš Kopecký a celá plejáda dalších skvělých herců, jistě si dovedete představit, jaké osobnosti Vás v tomto novém Retru čekají!

Klasické Retro Vás vyjde na 23 korun, speciál na pouhých 19 – jistě nebudete litovat, tolik skvělých příběhů za takovouto cenu jinde neseženete. Takže neváhejte a utíkejte do nejbližší trafiky. Blíží se teplý víkend a dobré čtení přijde vhod.

Tomáš Hejna